Nawet najlepszej jakości materace będą wymagały po pewnym czasie wymiany. Dbając jednak o nie we właściwy sposób, można znacząco wydłużyć ich żywotność i cieszyć się komfortowym snem. Jak należy pielęgnować materac? Kiedy poznać, że czas go wymienić? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.
Po jakim czasie trzeba wymienić materac na nowy?
Nawet najlepiej dobrany materac po pewnym czasie przestaje być już tak wygodny jak dotychczas. Kiedy zasypiając, ciężko jest znaleźć wygodną pozycję, a po przebudzeniu coraz częściej odczuwa się dolegliwości bólowe kręgosłupa, może to być znak, że już najwyższy czas rozejrzeć się za nowym materacem do łóżka. Jak często należy go wymieniać? Wiele w tej kwestii zależy zarówno od rodzaju materaca, jego jakości, jak i tego, jak bardzo jest on eksploatowany. Za najbardziej żywotne uznawane są zwłaszcza materace piankowe. Wysokiej jakości materac wykonany z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej lub termoelastycznej charakteryzują się trwałością i odpornością na odkształcenia, na które bardziej podatny jest materac sprężynowy. Przyjmuje się, że średni czas użytkowania materaca nie powinien przekraczać 10 lat. Niezależnie od wyboru modelu, o materac należy również regularnie dbać — przedłuży to jego trwałość i pozytywnie wpłynie na higienę użytkowania. Poniżej zamieściliśmy kilka cennych wskazówek odnośnie tego, jak prawidłowo pielęgnować materace, aby służyły jak najdłużej.
Jak dbać o materace do łóżka, aby służyły przez długi czas?
Chcąc cieszyć się higienicznym i zdrowym snem, należy regularnie dbać o swój materac — niezależnie od tego, czy jest to materac piankowy, czy też model z innym wypełnieniem. Od samego początku jego użytkowania, dobrze jest zabezpieczyć jego powierzchnię przy pomocy maty ochronnej. Specjalne maty wchłaniają wydzielany podczas snu pot, dzięki czemu powierzchnia samego materaca pozostaje dłużej świeża. Matę można też swobodnie prać w pralce, usuwając z niej w prosty sposób wszelkie zanieczyszczenia. Raz w miesiącu dobrze jest również odkurzyć materac, co pomoże pozbyć się zgromadzonego kurzu, który naturalnie wnika w strukturę jego poszycia.
Ważne jest również obracanie materaca — wystarczy robić to raz na kwartał. Wymagają tego zwłaszcza materace sprężynowe. Zarówno materace bonellowe, jak i materace kieszeniowe z uwagi na swoją konstrukcję mogą zużywać się nieco szybciej, niż na przykład elastyczne materace lateksowe. Zmiana jego położenia pozwoli zapobiegać powstawaniu odkształceń w miejscach poszczególnych części ciała, co pomoże przedłużyć jego trwałość. Warto także unikać skakania po materacu, co często stanowi jedną z ulubionych zabaw dzieci. Niestety, może ona prowadzić do szybszego zużycia się sprężyn, czego efektem będą odczuwalne podczas snu wgniecenia i odkształcenia na jego powierzchni.
Materace, aby służyły przez długie lata, powinny mieć ponadto stały dostęp powietrza. Zdecydowanie warto zatem jak najczęściej wietrzyć posiadany materac, zdejmując z niego pokrowiec. W tym czasie nagromadzona podczas snu wilgoć będzie miała szansę z niego odparować, co pozytywnie wpłynie na jego dalsze użytkowanie. Z tego też względu, nie jest wskazane ścielenie łóżka tuż po przebudzeniu. Najlepiej dać odetchnąć zarówno materacowi, jak i pościeli co najmniej przez kilkanaście minut, aby nagromadzony w nocy pot mógł swobodnie odparować.