Jak dbać o związek po 50-tce

Wieloletnie związki, małżeństwa o ponad 20-letnim stażu, często borykają się z problemem monotonii nie tylko w codziennych sprawach, ale także w życiu intymnym. To właśnie ta druga sfera nierzadko bywa powodem napięć i frustracji, gdyż to, co kiedyś sprawiało obojgu ogromną przyjemność, stało się teraz dość niezręcznym i pozbawionym emocji przeżyciem. Jeśli dochodzimy do takiego momentu, najwyższy czas zadbać o nasz związek. W przeciwnym razie może się okazać, że każdy dzień będzie oddalał nas od najbliższej sercu osobie i zamiast cieszyć się swoją bliskością, staniemy się wobec siebie obojętni. Dziś podpowiemy, jak za pomocą prostych czynności czy gestów możemy zadbać o nasze relacje w długoletnim związku.

Codzienne rytuały

To niesamowite, jak proste i z pozoru nic nieznaczące rytuały mogą sprawić, że dwoje ludzi będzie tak blisko siebie. Wspólna, powtarzalna czynność, wykonywana z przyjemnością i bez przymusu, to doskonały sposób na to, aby poświęcić drugiej osobie kilka cennych chwil, pobyć tylko z nią i razem z nią tworzyć jedność. Takimi rytuałami może być wspólne śniadanie, popołudniowe wyjście do kawiarni na ulubiony deser lub herbatę, kwadrans relaksu przy dźwiękach ulubionej muzyki czy wspólna kąpiel w piątkowy wieczór przy blasku świec i zapachu ulubionej świeczki. Może to być również wspólny spacer w sobotnie popołudnie, partyjka szachów lub warcabów (czy też innej gry towarzyskiej) – pomysłów na takie rytuały można mnożyć bez liku. Ważne, aby były one zgodne z naszymi upodobaniami, a także sprawiały nam obojgu przyjemność.

Coś dla duszy

Szara codzienność, szybkie tempo życia i natłok obowiązków mogą sprawić, że zapominamy o tym, że życie jest naprawdę zbyt krótkie, by skupiać się wyłącznie na jego sferze materialnej i przejmować sprawami nieistotnymi. W takim wirze codzienności zapominamy o pielęgnowaniu swej duszy, a ta, jeśli nie jest odpowiednio zaopiekowana, zwyczajnie…cierpi. Jeśli dodatkowo nasz partner jest osoba wrażliwą i brak mu na co dzień bodźców do tego, aby zadbać o swoją duszę, będzie zamykał się w sobie, co oczywiście odbije się na naszej z nim relacji. Jaka jest na to recepta? Poświęcajcie sobie czas nawzajem! Może to być zwykła rozmowa o uczuciach, refleksjach, o miłości, ale też o smutku, który może wam towarzyszyć. Jeśli trafią was jakieś zmartwienia, koniecznie opowiedzcie o nich drugiej osobie. Wsparcie najbliższej sercu osoby w takiej sytuacji jest bezcenne.

Pielęgnowanie duszy to również wspólne obcowanie z przyrodą, słuchanie dźwięków natury, wspólny taniec i bliskość.

Coś dla ciała

Życie intymne to zdecydowanie sfera, o którą w szczególności należy zadbać w długoletnim związku. Dla wielu osób z wiekiem zbliżenia stają się powodem dyskomfortu, co może być spowodowane nie tylko różnego rodzaju dolegliwościami, ale również własnymi ograniczeniami czy kompleksami. Nie da się ukryć, nasze ciało się starzeje i może wydawać się coraz mniej atrakcyjne. Jednak to nie jest najważniejsze! Osoby, które się kochają, akceptują siebie nawzajem bez względu na to, czy ciału przybyło dodatkowych centymetrów czy zmarszczek. Współżycie po 50-tce może dostarczać tyle samo, jak nie więcej, satysfakcji, co w czasach młodości. Możemy także otworzyć się na nowe eksperymenty, włączając do intymnych zabaw akcesoria erotyczne czy przebrania, dzięki czemu seks będzie wspaniałym przeżyciem dla dwojga.Warto więc wspólnie odwiedzić sex shop online i wybrać gadżety, które będziecie chcieli przetestować.

O związek należy dbać bez względu na to, na jakim jesteśmy etapie oraz jak długo on trwa. Choć wydawać by się mogło, że w wieloletnim związku nic już nas nie może zaskoczyć, to okazuje się, że przy odrobinie kreatywności możemy wciąż zachwycać naszego partnera i sprawiać, że każda wspólnie spędzona chwila będzie niezwykłą przygodą.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem keepcool.pl