Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy dopada go choroba i wizyta u lekarza rodzinnego nie wystarcza. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty lub zrobienie szczegółowych badań. Rodzi to wiele pytań.

Jak długo ważne jest skierowanie?

Pierwszą rzeczą, która warto wziąć pod uwagę jest to ile jest ważne skierowanie do specjalisty. Zdarza się, że nie mamy czasu umówić się od razu na wizytę. Na szczęście ważność skierowania do lekarza nie jest ściśle określona. Najistotniejsze jest to, żeby zostało ono dostarczone do specjalistycznego ośrodka w ciągu 14 dni. Późniejsze doniesienia skierowania może powodować konieczność aktualizacji informacji o stanie zdrowia pacjenta.
Niestety w naszych realiach najczęściej doniesienie skierowania wiąże się z wpisaniem na listę oczekujących, które czasami bywają naprawdę długie.
Przed wybraniem przychodni warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie kolejki są najkrótsze lub gdzie przyjmuje specjalista, którego konsultacją jesteśmy szczególnie zainteresowani.
W przypadku długości oczekiwania można uprzednio przedzwonić do przychodni lub posiłkować się stroną Narodowego Funduszu Zdrowia obrazującą długość kolejek do specjalistów.

Ile ważne jest skierowanie na badania laboratoryjne?

Ważność skierowania na badania jest zazwyczaj długa. Uznaje się, że jest ono aktualne, dopóki istnieje potrzeba podjęcia działań diagnostycznych. Skierowanie do pracowni diagnostycznej może obejmować mnóstwo badań od tych najprostszych np. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie kału na nosicielstwo do bardziej skomplikowanych. Grupą, która szczególnie często jest zmuszona wykonywać badania są diabetycy np. poziom glukozy we krwi, krzywa cukrowa i kobiety w ciąży np. regularne morfologie, hormony tarczycy, nosicielstwo GBS.

Skierowanie do szpitala

W poważniejszych przypadkach może zaistnieć konieczność hospitalizacji. W niektórych stanach chorobowych konieczne jest monitorowanie pacjenta przez cały czas. Pobyt w szpitalu daje także możliwość szybkiego wykonania kompletu badań i ich natychmiastowej analizy przez wykwalifikowanego lekarza.
Jak długo jest ważne skierowanie NFZ na hospitalizację? Uznaje się, że nie ma ścisłego terminu ważności skierowania, jednak nie powinniśmy zwlekać zbyt długo, gdyż wtedy lekarz może postanowić zdiagnozować nas jeszcze raz, celem ustalenia, czy przyczyna będąca skierowaniem na hospitalizację nadal występuje.
Wyjątkiem są skierowania do szpitala psychiatrycznego, których ważność kończy się po 14 dniach.

Skierowanie do poradni specjalistycznej

Najczęściej wystawianym rodzajem skierowań są te do poradni specjalistycznej. Lekarze rodzinni bardzo często potrzebują konsultacji kogoś ze specjalistów w swojej dziedzinie.
W przypadku niemowląt rutynowo wystawiane jest skierowanie do ortopedy na USG stawów biodrowych. To ważne badanie przesiewowe, gdyż dysplazja bioder dotyka stosunkowo sporej ilości dzieci, a jej późne wykrycie może być przyczyną późniejszych problemów z chodzeniem. Niewątpliwie do wystąpienia tej dolegliwości przyczynia się niewłaściwa pielęgnacja, przedłużający się poród oraz czynniki genetyczne.
W przypadku chorób ucha, krtani oraz innych narządów głowy konieczne może być skierowanie do laryngologa. Ten specjalista jest odwiedzany szczególnie często w przypadku np. przebicia błony bębenkowej oraz konieczności leczenia przewlekłych i ostrych zapaleń zatok. W niektórych przypadkach dolegliwości są tak ciężkie, że konieczne jest wykonanie zabiegu endoskopowego, mającego na celu opróżnienie zatok z zalegających w nich wydzieliny.
W niektórych przypadkach konieczne jest skierowanie do chirurga. Dzieje się tak w przypadku np. ciężko gojących się ran, kiedy istnieje konieczność ich oczyszczenia lub obserwacji i częstej zmiany opatrunku. Szczególnie narażonymi na takie dolegliwości są osoby cierpiące na cukrzycę oraz osoby leżące.
Ponadto wizyta u chirurga może być konieczna również w przypadku zmian, które powinny zostać usunięte np. kaszaki, duże włókniaki.