Dobór kosmetyków odpowiednich do typu cery potrafi być naprawdę problematyczny, tym bardziej, jeśli ma się do czynienia ze skórą wrażliwą lub zmienioną chorobowo. Stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji potrafi nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale nawet pogorszyć kondycję cery i zaostrzyć występujące objawy. Jakie kosmetyki będą zatem idealne dla skóry atopowej?
Czym charakteryzuje się skóra atopowa?
Skóra atopowa jest to skóra dotknięta przewlekłym atopowym zapaleniem skóry, czyli schorzeniem powodującym bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Osoby dotknięte chorobą często odczuwają pieczenie, swędzenie oraz przesuszenie skóry, która w wielu miejscach jest mocno zaczerwieniona, a nawet tworzy obszary łuszczące się. Można powiedzieć, że skóra atopowa jest stale dotknięta stanem zapalnym, a każdy, nawet najmniejszy czynnik stresowy, czy to problemy w pracy, czy zbyt suche powietrze albo niewielka ilość alergenów znajdujących się w mieszkaniu, powoduje nasilenie objawów, wśród których najczęstsze jest uporczywe swędzenie.
Diagnoza przede wszystkim
Występowanie jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych powinno być sygnałem do odwiedzenia dermatologa, bowiem niewłaściwa pielęgnacja może powodować jeszcze większy dyskomfort u osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. Mimo iż AZS ma okresy remisji oraz nawrotu, jeśli obserwuje się dokuczliwe objawy przez 3 miesiące i więcej, bezwzględnie należy udać się do dermatologa. Po postawieniu diagnozy można rozpocząć poszukiwanie odpowiednich kosmetyków.
Skóra atopowa, czyli odwodniona
Kosmetyki dla skóry atopowej powinny przede wszystkim nawilżać, ponieważ ten typ skóry charakteryzuje się nadmiernym przesuszaniem. Najlepszym wyborem będą kremy i balsamy, które mają jak najbardziej naturalny skład, nie zawierają silikonów, parabenów oraz, pod żadnym pozorem, alkoholu, który prowadzi do nadmiernego przesuszenia cery i może powodować zaczerwienienia oraz lokalne wypryski. Jeśli przez lekarza zostały przepisane odpowiednie kremy bądź maści na miejsca zmienione chorobowo, należy je stosować i na miejsca szczególnie podrażnione nie nakładać żadnych dodatkowych kosmetyków.
Mydło? Zdecydowanie nie!
Zwykłe mydło zawiera mnóstwo substancji zapachowych i bardzo niewiele naturalnych składników, z tego względu nie powinno być stosowane do mycia twarzy ani ciała. Naturalne szare mydło, dostępne w aptekach, może się natomiast dobrze sprawdzić w sytuacji zaostrzenia objawów, bowiem ma właściwości antybakteryjne, łagodzące oraz dezynfekujące. Również żele pod prysznic i balsamy do ciała powinny być wybierane ze szczególną ostrożnością i dedykowane szczególnie skórze atopowej. Najlepszym wyborem jest zdecydowanie się na jedną, konkretną linię kosmetyków, które dostępne są w każdej dobrze zaopatrzonej aptece. Należy przy tym pamiętać, że skóra atopowa nie lubi zmian temperatury, detergentów czy nawet stopnia zanieczyszczenia środowiska, w związku z tym wybierając konkretną markę produkującą kosmetyki do skóry atopowej, powinno się nie zmieniać jej zbyt często gdyż może to prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów.