Aparaty ultrasonograficzne to jedne z najpopularniejszych urządzeń diagnostycznych. Są one szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny, m.in. w diagnostyce prenatalnej czy badaniach ginekologicznych, jamy brzusznej, tarczycy i wielu innych. Zakup nowego ultrasonografu może być jednak bardzo kosztowny – bardziej opłacalne rozwiązanie to używane USG, które wciąż mogą zapewnić pełną wydajność.
Używana aparatura USG – kiedy warto zdecydować się na zakup?
Nowy aparat ultrasonograficzny może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To cena, która przekracza możliwości wielu placówek medycznych. Z drugiej strony bez sprzętu diagnostycznego wysokiej jakości ciężko jest utrzymać dobry poziom obsługi pacjentów. W takiej sytuacji warto postawić na używane USG – mimo niższej ceny standard badań wykonywanych z takimi urządzeniami wcale nie musi odbiegać od nowego sprzętu.
Używane ultrasonografy cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swoją konkurencyjną cenę. To także kwestia przyzwyczajeń przedstawicieli kadry medycznej – nowy sprzęt często wymaga nauczenia się obsługi urządzenia od podstaw. W efekcie zmiana na inny model może wiązać się z początkowymi utrudnieniami, które spowolnią wykonywanie badań. Spora część sprawdzonych i popularnych urządzeń tego typu jest już wycofana ze sprzedaży, jednak wciąż można je nabyć jako używane sprzęty. To wygodna opcja pozwalająca korzystać z aparatu, który jest już dobrze znany i nie wymaga ponownej nauki.
Czym kierować się podczas wyboru używanego aparatu USG?
Używane ultrasonografy mogą mieć naturalne ślady użytkowania – często są one właściwie jedyną różnicą w stosunku do nowego modelu. Przy zakupie takiego sprzętu należy jednak zadbać przede wszystkim o zweryfikowanie jego sprawności technicznej. Warto rozpocząć od wyboru konkretnych modeli, które spełnią nasze potrzeby. Najlepszym wyborem będą propozycje od producentów, którzy cieszą się renomą na rynku i są znani z oferowania wytrzymałych, solidnych sprzętów, zapewniających wydajność i jakość na lata. Kluczową kwestią są parametry obrazowania: dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie aparaty z możliwością wizualizacji trójwymiarowej. Odpowiedni wybór urządzenia przekłada się na przyspieszenie procesu diagnostycznego, a także zwiększenie komfortu pacjenta.
Co więcej, przed podjęciem decyzji warto upewnić się, czy aparat USG daje możliwość aktualizacji oprogramowania. Nowa wersja systemu może poprawiać funkcjonalność i zapewniać dostęp do dodatkowych rozwiązań. Dużym atutem będzie również gwarancja udzielana przez sprzedającego czy możliwość skorzystania z opcji transportu lub testowania aparatu. Nie bez znaczenia jest także możliwość bezpłatnego zwrotu czy dostęp do wsparcia posprzedażowego.
Używane ultrasonografy – dlaczego warto je kupić?
Powodów podjęcia takiej decyzji może być wiele, chociaż zazwyczaj najważniejszą jest cena. Używane aparaty USG kosztują znacznie mniej od nowych modeli, podczas gdy ich jakość przeważnie nie odbiega od rozwiązań, które weszły na rynek dopiero niedawno. Co więcej, w wielu przypadkach kadra jest już zaznajomiona ze sposobem obsługi konkretnego urządzenia. W takim przypadku używana aparatura USG może być lepszym wyborem również pod względem komfortu pracy, ze względu na brak konieczności nauki nowego rozwiązania.