Jak domowymi sposobami wspomóc walkę z trądzikiem? Wypróbuj olejek z drzewa herbacianego!

Kolejny drogi krem nie zdał egzaminu w walce z twoimi problemami skórnymi? Masz poczucie, że toczysz nierówną walkę z własną skórą i ciągle za mało oręża masz w ręku? Trądzik to rzeczywiście trudny przeciwnik. Potrzebne jest tutaj z reguły leczenie farmakologiczne, natomiast jego efekty możesz wzmocnić sięgając po domowe sposoby walki z niedoskonałościami skóry.

Farmakologia to podstawa

Jedną z głównych przyczyn pojawiania się trądziku są zaburzenia pracy układu hormonalnego, choć oczywiście trzeba pamiętać, że wpływ na rozwój problemów skórnych może mieć także nieodpowiednia pielęgnacja oraz złe nawyki żywieniowe. Nie pomaga także stres. Podstawą walki o minimalizację problemów skórnych jest jednak w tym przypadku konsultacja medyczna.

Potrzebny ci jest dobry dermatolog, który oceni skalę zmian skórnych, ich możliwe przyczyn, skieruje cię na profesjonalny zestaw badań, a także wypisze potrzebne leki. To pierwszy krok, od którego należy rozpocząć walkę o zdrową skórę. Z pewnością nie warto sięgać po leki czy kosmetyki polecane przez koleżanki, „bo na nie działają”. Każda skóra reaguje inaczej, z tą trądzikową nie warto eksperymentować, bo można tylko jeszcze bardziej zaognić stan zapalny. Dlatego też najpierw lekarz, potem ewentualne wspomaganie terapii.

Domowe sposoby na walkę z trądzikiem

Konsultacja ze specjalistą i dopasowane przez niego leki to jedno, stosowanie naturalnych środków wspomagających to drugie. Naturalne składniki mogą na przykład prowadzić do zahamowania produkcji sebum, co jest zjawiskiem ze wszech miar pożądanym w walce z trądzikiem. Dermatolodzy nie tylko nie krytykują, ale wręcz zachęcają do stosowania naturalnych środków wspomagających walkę z trądzikiem.

Jednym z bardziej cenionych jest olejek z drzewa herbacianego. Współcześnie jest on jednym z najczęściej stosowanych składników antytrądzikowych kosmetyków, bo naturalnie hamuje aktywność gruczołów. Ty możesz w domu dodać kilka jego kropel do kremu nawilżającego. Możesz także stworzyć własny krem: zmieszaj łyżkę oleju kokosowego, 3 łyżki masła shea i dodaj 2 krople olejku z drzewa herbacianego.

Drzewko herbaciane działa na cerę trądzikową w okresie dojrzewania, a także później. Pomoże ci ono w walce z zaczerwieniami i wypryskami. Możesz stosować nie tylko krem z dodatkiem tego olejku, ale także połączyć do z kroplą olejku roślinnego i stosować punktowo, bezpośrednio na wypryski (pamiętaj, aby zawsze rozcieńczyć olejek eteryczny). Olejek z drzewa herbacianego działa nie tylko antybakteryjnie, przeciwzapalnie, wyciszająco na stan zapalny.

Genialnie także nawilża i odżywia skórę, co sprawia, że pozostawia ją wyjątkowo miękką i przyjemną w dotyku. Warto także stosować ten olejek na blizny potrądzikowe. Możesz mieszać do również z olejkiem lawendowym, który pomoże w gojeniu blizn i je rozjaśni. Wypróbuj także tonik na bazie ogórka, który wspomoże regenerację skóry. Sprawdź maseczki z miodu i soku z cytryny lub płatków owsianych albo siemienia lnianego. Wszystkie one pomagają wyciszać stany zapalne, a jednocześnie działają regenerująco na skórę.