Materac przeciwodleżynowy powinien posiadać każdy pacjent leżący. Jest on niezbędny w profilaktyce rozwoju bolesnych zmian skórnych powstających na skutek stałego ucisku. Odpowiednio dobrany materac zapobiega również pogłębianiu już widocznych zmian. Na czym polega jego działanie?
Materac przeciwodleżynowy – dla kogo?
Materac przeciwodleżynowy to rodzaj specjalistycznego zaopatrzenia medycznego. Jego stosowanie jest wskazane pacjentom, którzy ze względu na swoją niepełnosprawność spędzają wiele czasu w pozycji leżącej i nie są w stanie samodzielnie zmieniać pozycji.
Długotrwałe unieruchomienie wiąże się ze stałym uciskiem podłoża na ciało, co wywołuje niedokrwienie i niedotlenienie określonych okolic. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem powstawania głębokich, trudno gojących się ran, czyli odleżyn. Najczęściej powstają one na piętach, pośladkach oraz w okolicach kości krzyżowej czy potylicznej.
Jak działa materac przeciwodleżynowy? Rodzaje
Materace przeciwodleżynowe stymulują tkanki i eliminują problem stałego ucisku. O tym, jak dokładnie działa materac, decyduje technologia jego wykonania. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje materacy na odleżyny: piankowe i pneumatyczne.
Materace przeciwodleżynowe piankowe
Modele tego typu wykonane są ze specjalnego tworzywa (zwykle jest to pianka poliuretanowa), które dostosowuje się do kształtu ciała pacjenta. Mogą być stosowane w celach profilaktycznych lub przy zmianach I stopnia.
Cechą charakterystyczną materaca piankowego są specjalne wysokie wypustki, w które „zapada się” leżący, dzięki czemu nie ma kontaktu z podłożem. Struktura materaca przypomina powierzchnię gofra, dlatego też często określa się go jako materac gofrowy.
W tej grupie wyróżnia się również modele jeżowe, wykonane z pianki wiskozowej oraz materace z dodatkową wkładką powietrzną.
Materace przeciwodleżynowe pneumatyczne
Bardziej zaawansowaną alternatywą są materace powietrzne. Budują je komory, do których przy użyciu pompy wtłacza się powietrze pod zmiennym ciśnieniem. Dzięki temu punkty styczne ciała z podłożem regularnie się zmieniają (dlatego też modele te nazywa się również materacami przeciwodleżynowymi zmiennociśnieniowymi). Pacjent może skorzystać z następujących rozwiązań:
- materac przeciwodleżynowy bąbelkowy – komory mają kształt rombowatych wybrzuszeń, które naprzemiennie wypełniają się powietrzem; taki materac można stosować przy odleżynach I stopnia lub zapobiegawczo;
- materac przeciwodleżynowy rurowy – zbudowany z podłużnych komór kształtem przypominających walce, które także pulsacyjnie wypełniane są powietrzem, jednak ten model zapewnia leżącemu większą stabilność; gdy w danym obszarze ciała pojawią się zmiany, wybrane komory można odłączyć; materac rurowy zalecany jest przy bardziej zaawansowanych odleżynach, od II stopnia.
O tym, jaki materac przeciwodleżynowy wybrać, powinien zdecydować lekarz.
Materace przeciwodleżynowe – cena i refundacja
W zależności od typu, cena materaca na odleżyny waha się w granicach od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że modele pneumatyczne objęte są refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 70% do limitu 400 zł. Dofinansowanie nie obejmuje, niestety, materacy piankowych.
Aby otrzymać dodatkowe środki, należy uzyskać stosowane zlecenie od lekarza rodzinnego lub któregoś ze specjalistów widniejących na liście zamieszczonej w rozporządzeniu NFZ (znajdują się na niej m.in.: ortopedzi, neurolodzy czy chirurdzy). Po potwierdzeniu dokumentu w systemie elektronicznym można zakupić materac w sklepie medycznym mającym podpisaną umowę z NFZ.
Sprawdź także ofertę od Brandvital na materace przeciwodleżynowe: https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/materace-przeciwodlezynowe/