Jak należy dbać o aparat słuchowy?

Wada słuchu to nie wyrok. Przed znacznym obniżeniem się standardu życia chronią nas odpowiednio dobrane aparaty słuchowe. Pozwalają nam na zachowanie dobrego słyszenia nawet wtedy, gdy nasz słuch ulegnie nieodwracalnym uszkodzeniom. Niezależnie od tego, czy nasze problemy z prawidłowym słyszeniem mają charakter wrodzony (tak jest chociażby w przypadku niedosłuchu dziedzicznego) czy nabyte (jak głuchota nabyta), nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu protetyki słuchu pozwalają na odbieranie sygnałów dźwiękowych na poziomie umożliwiającym prowadzenia aktywnego i satysfakcjonującego życia.

Dlaczego troska o stan aparatu słuchowego jest tak istotna?

Współczesne urządzenia do poprawy słuchu cechują się dużym zaawansowaniem technologicznym, które przekłada się na ich efektywność. Rozwój technologicznych rozwiązań pozwolił także na skuteczne zmniejszenie rozmiaru aparatów słuchowych, dzięki czemu ich używanie może być praktycznie niezauważalne przez otoczenie. Należy pamiętać, że mimo swojego niepozornego wyglądu, to nie zabawka. Jak w przypadku wszystkich specjalistycznych urządzeń, aparaty słuchowe powinny być w odpowiedni sposób używane, czyszczone i przechowywane.

Metody czyszczenia i pielęgnacji aparatów słuchowych

Czyszczenie i pielęgnacja aparatów słuchowych są niezwykle ważne jeśli chcemy cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem jak najdłużej. Zdecydowanie najważniejszą zasadą troską o sprzęt powinna być regularność. Dotyczy to np. wymieniania baterii. W przypadku wycierania aparatu miękką, suchą ściereczką, powinno się to robić codziennie. Warto pamiętać, że sposób czyszczenia uzależniony jest od modelu aparatu. Nieco inaczej czyści się aparaty zauszne i wewnątrzuszne, znajdujące się w całości w środku ucha pacjenta.

Nasza uwaga o bezpieczeństwo przyrządu poprawiającego słuchu powinna być wyczulona przez cały czas, nie tylko podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas codziennego używania warto uważać na to, by nasz aparat nie miał styczności z różnymi płynnymi substancjami. To wiąże się z koniecznością jego zdjęcia podczas kąpieli lub wizyty na basenie – wilgoć poważnie zagraża prawidłowemu działaniu aparatu. Zamoczenie aparatu może przyczynić się do jego uszkodzenia.

Warto korzystać także z różnego rodzaju akcesoriów mających na celu znaczne ułatwienie użytkowania aparatów. W sklepach można dostać chociażby testery baterii, dzięki którym możemy w łatwy i szybki sposób sprawdzić kondycję baterii w naszym aparacie.

Co robić w sytuacji uszkodzenia aparatu słuchowego?

Każdy przedmiot czasem się psuje. Znana każdemu złośliwość rzeczy martwych sprawia, że nie zawsze dzieje się to z naszej przyczyny. Możemy się przed tym uchronić dokonując zakupu tylko w profesjonalnych sklepach, oferujących produkty najwyższej jakości. Wiele osób dokonuje zakupu gdziekolwiek, sądząc, że nie ma to żadnego znaczenia. Później tego żałują. Najczęściej wtedy, gdy zaczynają pojawiać się problemy. Gdy po długim czasie prawidłowego działania zaczynamy słyszeć różnego rodzaju piski i szumy, a docierający do nas dźwięk wydaje się być zniekształcony lub niedostatecznie głośny, jest to znak, że nasz aparat mógł ulec jakiemuś uszkodzeniu. Czy jesteśmy wtedy zmuszeni do kupna nowego? Nie ma takiej potrzeby. Wiele firm daje gwarancje na swoje aparaty, w związku z czym zakres ich usług obejmuje także specjalistyczny serwis. W zależności od rodzaju uszkodzenia na aparatach słuchowych można wykonywać wiele zabiegów, takie jak wymiana filtrów w aparatach wewnątrzusznych, wymiana obudowy albo komory baterii. Czasem zdarza się też tak, że aparat po prostu potrzebuje odpowiedniego oczyszczenia. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, wówczas wizyta u specjalisty powinna załatwić sprawę. Oddanie naszego aparatu w ręce kogoś, kto się na tym zna, zmniejsza do minimum prawdopodobieństwo jego nieprawidłowej pielęgnacji.

Poprawna pielęgnacja aparatu słuchowego może znacznie przedłużyć czas jego prawidłowego działania. Jeśli dbamy o swój sprzęt w prawidłowy sposób, możemy się z niego cieszyć kilka ładnych lat.

Artykuł powstał przy współpracy z Audika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *