Jak objawia się łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba poważna, która charakteryzuje się zmiennym przebiegiem i rokowaniem. Dobrze byłoby więc nauczyć się rozpoznawania jej objawów. Wówczas możliwe będzie rozpoczęcie leczenia, które ma na celu złagodzenie objawów choroby. Warto przy tym pamiętać, że łuszczycowym zapaleniem stawów nie można się zarazić.

Kto jest najbardziej narażony na rozwój łuszczycowego zapalenia stawów?

Warto mieć świadomość tego, że na łuszczycowe zapalenie stawów narażonych jest wiele osób. Najczęściej jednak choroba ta dotyka osoby w wieku od 20 do 50 lat.

Nie oznacza to jednak, że nie mogą wystąpić postacie młodzieńcze tego schorzenia. Są one jednak dość rzadkie. Niestety, jeżeli ktoś w naszej bliskiej rodzinie walczył z łuszczycowym zapaleniem stawów, istnieje dość spore prawdopodobieństwo tego, że schorzenie to rozwinie się także i u nas.

Na czynniki genetyczne nie mamy jednak żadnego wpływu. Można natomiast zadbać o eliminację stresu, a także o zdrową i zbilansowaną dietę. Dzięki temu znacząco możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwinięcia się łuszczycy stawów. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie wyeliminować wszystkie czynniki ryzyka jej pojawienia się.

W jaki sposób objawia się łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba, która może mieć naprawdę różny przebieg. Nie zawsze objawy są mocno nasilone. Czasami mają charakter miejscowy. Pojawia się zaczerwienienie wokół jednego stawu oraz jego tkliwość. Ponadto, skóra w okolicy stawu może być ocieplona. Bardzo często dochodzi niestety do zaostrzania się objawów chorobowych. Może dojść do zajęcia większej ilości stawów. Z czasem może dojść do ograniczenia ruchomości stawów.

Niestety, w zaawansowanych przypadkach dojść może nawet do deformacji stawów. Czasami pojawiają się również objawy o charakterze ogólnoustrojowym. Chorzy mogą uskarżać się na podwyższoną temperaturę. Gorączka to jednak nie wszystko. Pojawić może się także uogólnione osłabienie, a także senność.

Jak wygląda leczenie łuszczycowego zapalenia stawów?

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów może przybierać różną formę. Najważniejsze jest jednak to, aby choroba była odpowiednio zdiagnozowana. Bez tego niemożliwe jest niestety rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Warto byłoby więc udać się po pomoc do specjalisty.

W leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów wykorzystywane są różne środki dostępne na receptę. Najczęściej mają one charakter przeciwzapalny. Powszechnie stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także glikokortykosteroidy. Wykorzystywane są także niektóre leki biologiczne. Aby leczenie mogło przynieść upragniony skutek, musi być prowadzone regularnie.

Oprócz klasycznej terapii konieczny jest właściwy tryb życia. Warto byłoby więc zdecydować się na odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto jadać świeże warzywa oraz owoce. Najlepiej unikać zaś produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Wskazana jest także eliminacja stresu. Warto spróbować więc jogi i medytacji, które pomogą nam się wyciszyć.