Jak prawidłowo założyć rękawice ochronne?

Mogłoby się wydawać, że zakładanie rękawic ochronnych to czynność, która nie powinna nastręczać większych trudności. Niestety, nadal wiele osób robi to w sposób nieprawidłowy. Dla bezpieczeństwa i ochrony duże znaczenie ma natomiast nie tylko jakość materiałów zastosowanych do produkcji odzieży i akcesoriów, ale również codzienne nawyki. Dowiedz się, jak prawidłowo zakładać rękawice ochronne? Na co zwracać uwagę w czasie tej czynności?

1. Rękawice ochronne – jakie powinny być?

2. Jak prawidłowo założyć rękawice ochronne?

3. Jak zdjąć rękawice ochronne?

Dlaczego to ważne? Według danych WHO, nawet 90 procent szpitalnych zakażeń spowodowanych jest przez personel medyczny. Te statystyki pokazują, jak ważnym elementem profilaktyki są codzienne zachowania.

Rękawice ochronne – jakie powinny być?

Rękawiczki ochronne różnią się rozmiarami i kolorem – łatwo to stwierdzić, przeglądając propozycje takie jak zestawienie: https://www.abenasklep.pl/produkty/artykuly-medyczne/rekawice,2,3407 proponowane przez Abenasklep. Nie ulega wątpliwości, że model idealny powinien być dobrze dopasowany do dłoni. Co jeszcze jest ważne?

Rękawice powinny być odporne na czynniki biologiczne i chemiczne, szczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powinny spełniać normę EN ISO 374-5:2016 (WIRUS), wskazującą zabezpieczenie przed bakteriami, grzybami oraz wirusami. Warto zwrócić uwagę na grubość powłoki oraz określoną na opakowaniu klasę ochrony. Rękawice należy zakładać na mankiet rękawa kombinezonu, co wpłynie na ich szczelność.

Jak prawidłowo założyć rękawice ochronne?

Wydawałoby się, że założenie rękawic to bardzo prosta czynność, której nie da się wykonać źle. Nic bardziej mylnego – wiele osób popełnia podczas tej czynności masę błędów, nie zdając sobie z nich sprawy. Jednym z częściej podkreślanych przez ekspertów jest charakterystyczne wdmuchiwanie powietrza do środka rękawicy po wyjęciu jej z opakowania. Ma to pomóc w ich rozprostowaniu i łatwiejszym nałożeniu, jednak właśnie wtedy do środka dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które potencjalnie mogą być szkodliwe.

Jak zatem zakładać rękawice ochronne?

  • Przed nałożeniem rękawic należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, a następnie odkazić je preparatem na bazie alkoholu.
  • Wyjąć rękawice z opakowania, dotykając jedynie ograniczoną powierzchnię w miejscu, w którym powinien znajdować się nadgarstek (górna część mankietu).
  • Płynnym ruchem wsunąć rękawicę na dłoń. Tak samo postąpić z drugą ręką.
  • Przy zakładaniu rękawic ochronnych należy uważać, by nie dotknąć skóry przedramienia. Aby się to udało, najlepiej delikatnie odciągnąć zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy, umożliwiając nałożenie rękawicy na drugą rękę.

Po nałożeniu rękawic nie dotykać niczego, co zostało wymienione we wskazaniach stosowania rękawic, w tym twarzy. Wirusy mogą przedostać się do organizmu przez błony śluzowe nosa czy oczu. Trzeba zachować więc czujność.

Jak zdjąć rękawice ochronne?

Równie ważne jest prawidłowe zdjęcie rękawic ochronnych, ponieważ na tym etapie rodzi się sporo błędów.

Jak to zrobić?

  • Należy uchwycić rękawicę na wysokości nadgarstka tak, by nie dotknąć skóry przedramienia, a następnie wywrócić całość wewnętrzną stroną na wierzch.
  • Zdjętą rękawicę trzymać w ręce. Przyłożyć do niej palce drugiej ręki i, wsuwając je pod rękawicę i zwijać wzdłuż dłoni.

Zdjęte rękawiczki należy wyrzucić, a następnie dokładnie umyć dłonie ciepła wodą z mydłem – podobnie jak przed założeniem. Następnie ponownie należy zastosować środek dezynfekujący.