Jak przebiega rehabilitacja po najczęstszych urazach sportowych?

Wczesna rehabilitacyjna to jedyny skuteczny sposób na szybki powrót do pełnej sprawności po urazach narządu ruchu. Szczególnie ważna jest w przypadku osób aktywnych fizycznie, w przebiegu następstw urazów powstałych w wyniku uprawiania sportu

Jak przebiega rehabilitacja po najczęstszych urazach sportowych?

Wczesna rehabilitacyjna to jedyny skuteczny sposób na szybki powrót do pełnej sprawności po urazach narządu ruchu. Szczególnie ważna jest w przypadku osób aktywnych fizycznie, w przebiegu następstw urazów powstałych w wyniku uprawiania sportu. Wdrożenie profesjonalnej rehabilitacji pozwala bowiem na szybki powrót do sprawności, a przede wszystkim odzyskanie dobrej formy. Celem rehabilitacji pourazowej jest zawsze powrót do poziomu sprawności z przed urazu lub, przy cięższych kontuzjach, odzyskanie możliwie najlepszej funkcjonalności.

Proces rehabilitacji pourazowej

Proces rehabilitacji pourazowej powinien rozpocząć się już w pierwszej dobie od urazu. Bez względu na to czy konieczne jest unieruchomienie czy też nie należy wdrożyć procedury terapeutyczne. W przypadku unieruchomienia jest to zaangażowanie możliwie największej liczby mięśni i stawów sąsiadujących z obszarem unieruchomienia. Przy braku unieruchomienia zaleca się natychmiastowe wprowadzenie niewielkich zakresów ruchu obszaru urazowego, które stopniowo są zwiększane. W obu przypadkach rehabilitacja z użyciem sprzętu rehabilitacyjnego przebiega etapowo, rozpoczynając od niewielkich zakresów ruchu oraz małego obciążenia przechodzimy do bardziej zaawansowanych ćwiczeń i dużych obciążeń. Rehabilitacja ruchowa powinna być prowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Taśmy, obciążniki, ciężarki pozwolą na wprowadzanie odpowiedniego poziomu obciążenia zmiennego lub stałego. Dyski oraz trenery równowagi umożliwiają ćwiczenia w warunkach niestabilności oraz trening priopriocepcji w przebiegu leczenia urazów dolnych partii ciała.

Terapia manualna i mięśniowo-powięziowa

Oprócz ćwiczeń bardzo ważne jest wprowadzenie terapii manualnej oraz terapii mięśniowo-powięziowej, których celem jest przywrócenie właściwej struktury i funkcji tkanek miękkich. Niewątpliwie terapia w urazach sportowych powinna być wspomagany przez zabiegi fizykoterapeutyczne, które przyspieszają proces gojenia się tkanek. Szczególnie w pierwszych tygodniach po urazach zaleca się stosowanie laseroterapii, ultradźwięków oraz magnetoterapii w celu ograniczenia toczącego się stanu zapalnego oraz przyspieszenia regeneracji tkanek. W rehabilitacji sportowej często wykorzystuje się także stymulujące działanie prądu na układ nerwowy. Elektrostymulacja mięśni pozwala na generowanie skurczu uszkodzonych lub odnerwionych mięśni co umożliwia utrzymanie ich w dobrej formie. Każdy etap rehabilitacji ruchowej, szczególnie u sportowców, powinien być dokładnie zaplanowany z profesjonalistą i indywidualnie modyfikowany w trakcie leczenia.