Jak przygotować się do telefonicznej czy online konsultacji z lekarzem, aby mógł wystawić trafną diagnozę?

W czasie panującej pandemii koronawirusa, wizyty w przychodni ograniczane są do minimum – zarówno w trosce o zdrowie pacjentów, jak i lekarzy. W praktyce okazuje się, że telewizyta ma wiele zalet i w większości przypadków wystarcza. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do niej przygotować, dlatego zebraliśmy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Telewizyta, konsultacja online z lekarzem

Najpierw kilka słów o tym, jak przebiega telewizyta. W zależności od wybranej przez ciebie opcji może to być rozmowa telefoniczna lub wideorozmowa, za pośrednictwem jednej z platform do spotkań online. Jak się na nią zapisać? Gdy chcesz umówić się na wizytę w przychodni publicznej, wystarczy zadzwonić i ustalić termin. Prywatni lekarze najczęściej preferują opcje zapisywania się na wizytę przez internet, poprzez ich stronę internetową lub jeden z serwisów do rejestracji online.

Jeśli wybrałeś rozmowę telefoniczną, musisz podać swój numer telefonu, a wybranego dnia, o określonej godzinie, zadzwoni do ciebie lekarz. W przypadku wideorozmowy, przed konsultacją online dostaniesz na maila link prowadzący do twojego „pokoju” spotkań, gdzie zostaniesz połączony z lekarzem.

Pamiętaj, że obecnie wystawiane są e-recepty, co zdecydowanie ułatwia leczenie na odległość. Dodatkowo gdy problem nie jest poważny i nie wymaga dodatkowych badań (wizyta sprowadza się do przepisania kolejnej dawki leków lub omówienia niepokojących objawów), jest to wygoda i oszczędność czasu, zwłaszcza dla tych osób, które pracują w niestandardowych godzinach lub mają ograniczoną sprawność ruchową.

A kiedy warto zgłosić się na telewizytę? Porady lekarza online omawia artykuł w serwisie ekonsultacje.pl, sprawdzisz tam, w jakich przypadkach konsultacje online są wskazane.

Telewizyta medyczna – o czym pamiętać?

Czy zdarzyła ci się sytuacja, że po wyjściu od lekarza przypomniałeś sobie o kolejnych dolegliwościach, kwestiach, które koniecznie chciałeś umówić? Jesteśmy pewni, że choć raz cię to spotkało. Równie łatwo jest się zapomnieć podczas telewizyty, która jest niecodzienną formą odbywania konsultacji medycznej. Co radzimy? Abyś wcześniej spisał na kartce wszystko, co ci dolega, objawy, które są według ciebie niepokojące. Tylko, uważaj – nie sprawdzaj w internecie, co to oznacza i nie sugeruj się przypadłościami, które są tam wskazane. Opisz fakty, najlepiej skrótowo, od punktów, aby łatwo było ci je potem omówić. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz, a to zdecydowanie ułatwi postawienie diagnozy na odległość.

Ponadto wypisz na kartce, jakie leki zażywasz oraz w jakiej dawce. Ich nazwy są często na tyle skomplikowane, że łatwo możesz je „przekręcić”. A jeśli jesteś już w trakcie leczenia lub inne choroby, zaburzenia z poprzednich lat mogą okazać się istotne, także uwzględnij je w trakcie rozmowy. Możesz też wcześniej przesłać do przychodni drogą elektroniczną kopię dokumentacji medycznej.

Konsultacja online z lekarzem w praktyce

Na koniec, aby wizyta przebiegała sprawnie, mamy kilka praktycznych wskazówek. Znajdź spokojne miejsce w domu, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzać, a dzieci nie będą ciągle pukać do drzwi. Zobacz, czy komputer lub telefon są naładowane, a w przypadku konsultacji online – czy internet jest szybki, sprawny. Lepiej też wcześniej przetestować mikrofon oraz kamerę.

Miej przy sobie niezbędne dokumenty, a także przygotowany numer PESEL bądź inny kod służący identyfikacji pacjenta. Szukanie tego wszystkiego w trakcie telewizyty tylko niepotrzebnie wydłuża jej czas.

Stosując się do tych porad, zwiększasz szansę, że konsultacja online przebiegnie szybko i co najważniejsze, lekarz będzie w stanie postawić trafną diagnozę, a w końcu taki jest jej cel, prawda?