Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Wizyta u dentysty w większości z nas wzbudza stres – mniejszy lub większy, towarzyszy nam nawet przy rutynowej kontroli. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Dzięki niemu leczenie zębów stanie się bardziej komfortowe i efektywniejsze.

Każda wizyta u lekarza wymaga wcześniejszego przygotowania. Dotyczy to nie tylko naszej fizyczności (np. dokładnej kąpieli), ale też psychiki. Nie inaczej jest z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Odpowiednie przygotowanie jest szczególnie ważne po długiej przerwie w leczeniu zębów.

Umyj zęby przed wizytą

Wydawałoby się, że umycie zębów przed przekroczeniem progu gabinetu stomatologicznego to oczywistość. Tymczasem okazuje się, iż wielu z nas o tym zapomina. Szczególnie, jeśli pędzimy do dentysty prosto z pracy czy ze szkoły. Twój dentysta nie obejrzy dokładnie zębów, na których będzie osad lub resztki śniadania. Brak higieny jamy ustnej nie jest przyjemny dla żadnej ze stron – ani dla lekarza, ani dla pacjenta, który przez swoje zapominalstwo czuje dyskomfort. Z pewnością nie jest też wskazany dla zębów, które są bardziej narażone na próchnicę.

Na mycie zębów poświęć 2-3 minuty przed wejściem do gabinetu. Jeśli zapomniałeś szczoteczki i pasty, zapytaj o dostępność jednorazówek. Wiele przychodni udostępnia je swoim pacjentom. Jeśli to możliwe, użyj też nitki dentystycznej – usunięcie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych znacznie ułatwi leczenie.

Czy jeść przed wizytą?

W przypadku zwykłej wizyty kontrolnej lub zaplanowanego leczenia ubytków dobrze jest zjeść coś przed wizytą i uzupełnić płyny. Pamiętaj, że po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego zwykle przez jakiś czas nie można jeść. Aby nie cierpieć głodu po wizycie, zjedz coś wcześniej.

Jednak jedzenie przed wizytą nie zawsze jest wskazane. Dotyczy to przede wszystkim zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym. Należy powstrzymać się od jedzenia na co najmniej 6 godzin przed zabiegiem. Pić nie wolno minimum 3 godziny przed zabiegiem.

Nie jedz bezpośrednio przed wizytą, jeśli w trakcie leczenia zębów występuje u ciebie silny odruch wymiotny. W przypadku zaplanowanych wycisków najlepiej przyjdź na wizytę na czczo.

Dokumentacja medyczna

Jeśli leczysz zęby cały czas w jednym gabinecie, prawdopodobnie cała twoja dokumentacja stomatologiczna znajduje się w bazie przychodni. Jeśli jednak zmieniłeś gabinet, pamiętaj o przyniesieniu na wizytę dokumentacji fotograficznej. Pantomograf stanowi dla dentysty podstawę skutecznego i bezpiecznego leczenia. Bez obaw – zdjęcie rentgenowskie zębów nie przedawnia się tak szybko. Nawet jeśli robiłeś badanie kilka miesięcy temu, weź je ze sobą. Przy zmianie gabinetu najlepiej przekaż nowemu dentyście całą posiadaną dokumentację medyczną – także tę z poprzednich lat.

Odwołanie wizyty

Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz stawić się w umówionym terminie u dentysty, koniecznie zadzwoń jak najwcześniej i odwołaj wizytę. W przeciwnym razie lekarz będzie czekał na ciebie w czasie, w którym mógłby leczyć innego pacjenta.

W pewnych okolicznościach odwołanie wizyty u dentysty jest wręcz wymagane. Zrób to, jeśli zmagasz się infekcją lub nawet zwykłym katarem. Choroba nie tylko utrudnia pracę lekarza, ale też naraża go i resztę personelu na zarażenie. Odwołaj wizytę, jeśli na twoich ustach lub w innych okolicach jamy ustnej pojawiła się opryszczka. Wirus opryszczki jest bardzo zaraźliwy. Dentysta może nawet odmówić leczenia. Poza tym, zainfekowane miejsce jest wrażliwe i może powodować ból w trakcie badania.

Odpowiednie przygotowanie to komfort podczas wizyty. Unikniesz dzięki niemu nieprzyjemnych niespodzianek i ułatwisz swojemu dentyście efektywne leczenie twojej jamy ustnej.