Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Badania profilaktyczne u ginekologa powinny stać się dobrą tradycją w życiu każdej kobiety, od narodzin do późniejszych lat. Żeński układ rozrodczy jest złożony i wymaga stałego monitorowania – przez całe życie podlega zmianom, działaniu hormonów, stresowi. Z tego powodu często rozwijają się różne choroby i dolegliwości: od zaburzeń mikroflory po nowotwory złośliwe, przy czym zauważa się, że choroby kobiecego układu rozrodczego charakteryzują się skąpymi objawami i pozostają niezauważone przez długi czas, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Kobietom zaleca się regularne wizyty u ginekologa we wszystkich okresach życia: w pierwszych miesiącach życia, w wieku 2-3 lat, przed okresem dojrzewania, w okresie dojrzewania, w wieku dorosłym – raz na sześć miesięcy dodatkowe wizyty są konieczne podczas planowania i noszenia ciąży, po porodzie, w razie potrzeby zmiany metody antykoncepcji, a także w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowo-płciowego:  upławy, ból, dyskomfort, zaburzenia miesiączkowania.

Wizyta u ginekologa dla wielu wiąże się ze stresem, który jest spowodowany intymnością badanej części ciała, niezręcznością i nieznajomością tego, co się wydarzy i jak przygotować się do wizyty:

1. Zabiegi higieniczne najlepiej wykonać poprzedniego wieczoru. Zaleca się unikanie stosowania środków do higieny intymnej, irygacja pochwy jest kategorycznie przeciwwskazana. Zabieg ten ma niezwykle negatywny wpływ na stan mikroflory pochwy i może zniekształcać wyniki wymazów, jeśli istnieją wskazania do ich wykonania. Zrezygnuj ze współżycia seksualnego na jeden dzień, załóż wygodne ubranie, które można szybko zdjąć w gabinecie.

2. Najlepszy czas na wizytę u specjalisty to pierwsze dni po zakończeniu miesiączki, hormony w tym czasie pozwalają uzyskać najdokładniejszy obraz stanu zdrowia Twojego układu rozrodczego.

3. Zrób wcześniej listę pytań do lekarza, przygotuj dostępną dokumentację i dane z poprzednich konsultacji, kalendarz menstruacyjny też na pewno się przyda. Jednym z pierwszych pytań podczas wizyty jest data ostatniej miesiączki i długość cyklu, dlatego ważne jest, aby mieć te informacje pod ręką.

4. Podczas badania lekarz bada stan skóry i błon śluzowych pod kątem występowania wysypek, wydzielin zewnętrznych – dlatego można ostrzyc włosy na wargach sromowych, gładkie golenie nie jest konieczne – może to uszkodzić skórę, ale skrócenie włosów łonowych ułatwia badanie i zmniejsza dyskomfort przy dotykaniu podczas badań zewnętrznych i wewnętrznych, owłosienie łonowe nie przeszkadza w badaniu.

5. Podczas wizyty lekarz przeprowadza oburęczne badanie wewnętrzne i korzysta z lusterek, może być również potrzebne badanie USG, pobranie wymazów – dlatego przed wizytą u specjalisty zaleca się opróżnienie pęcherza i odbytnicy.

6. Rzadko kiedy podczas wizyty ginekolog nie bada gruczoły piersiowe, dlatego ubierając się powyżej pasa wybierz ubranie, które można szybko i wygodnie zdjąć.

7. Co zabrać ze sobą? Jeśli specjalistą, do którego się wybierasz, jest ginekolog w Warszawie – https://twojlekarz-wawa.pl/category/ginekolog-warszawa-srodmiescie-centrum/ naszego centrum medycznego, to potrzebujesz tylko dokumentacji i opinii innych specjalistów – zapewniamy wszystko, czego potrzebujesz do badania.

Co dzieje się podczas wizyty u ginekologa? Lekarz zadaje pytania ogólne, wysłuchuje Twoich informacji na temat Twoje samopoczucia, problemów ze zdrowiem, a następnie przystępuje do badania: badanie skóry i błon śluzowych, badanie dotykowe gruczołów sutkowych, oburęczne badanie pochwy, badanie w lusterkach. Zgodnie ze wskazaniami pobierane są rozmazy, można zalecić badanie ultrasonograficzne narządów miednicy, w przypadku niektórych chorób lub podejrzeń co do choroby – różne testy, a także skierowanie do innych specjalistów (endokrynologa, internisty, urologa).

Regularne wizyty kontrolne u ginekologa to dbałość o zdrowie i sposób na uniknięcie poważnych problemów w przyszłości. Oprócz regularnych badań profilaktycznych, skonsultuj się z lekarzem, jeśli martwią Cię:

  • nieregularny cykl;
  • niezdolność do poczęcia dziecka;
  • poronienia;
  • wysypki w zewnętrznym obszarze narządów płciowych;
  • zmiana zapachu, konsystencji i koloru wydzieliny, obfite wydzieliny;
  • krwawienie międzymiesiączkowe, w tym występujące po stosunku;
  • ból w podbrzuszu, wzrost jego objętości.

Odwiedź swojego lekarza, jeśli podejrzewasz ciążę, chcesz wybrać środek antykoncepcyjny lub masz inne pytania – na konsultację. Zaplanuj swoją wizytę i umów się z wyprzedzeniem – masz gwarancję otrzymania wysokiej jakości pomocy w dogodnym dla Ciebie terminie, bez stresu i zmartwień.