Jak radzić sobie podczas bólu menstruacyjnego?

Dolegliwości bólowe podczas miesiączki występują u przeważającej ilości kobiet. Niestety część z nich jest na tyle silna, że utrudnia funkcjonowanie. Czym powodowane są bóle menstruacyjne i jak sobie z nimi radzić?

Skład się biorą bóle menstruacyjne?

Bóle menstruacyjne powodowane są przez skurcze macicy. Mięśnie gładkie macicy w ten sposób pomagają pozbyć się z orgiazmu kobiety błony śluzowej, w której nie ulokowała się zapłodniona komórka jajowa. Ruch ma powodować również wydalanie krwi miesięcznej. Dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie miesiączki i występują w różnym natężeniu.

Hormon tkankowy prostaglandyn, który wydzielany jest przez nasze ciało, doprowadza do powyżej wspomnianych skurczy. Jednocześnie wędruje on przez cały układ krwionośny co skutkuje również innymi objawami.

Ból może też mieć podłoże w napięciu układu współodczuwanego oraz w sytuacji kiedy jest zbyt duże zwężenie szyjki macicy przez co krew nie może swobodnie przepływać. Takie sytuacje są niekiedy spowodowane anatomią ciała kobiety.

Podczas bolesnych miesiączek, poza samym bólem często pojawiają się inne objawy takie jak osłabienie, zawroty i bóle głowy, nudności, bóle piersi oraz pleców, a także zmiany nastroju z wyróżniającą się zwiększoną drażliwością.

Bolesne krwawienie miesiączkowe jest u wielu kobiet całkowicie naturalnym objawem, który nie jest oznaką żadnych chorób.

Ile trwa ból miesiączkowy?

Nie można określić dokładnie ile trwa bolesne miesiączkowanie, ponieważ podobnie jak w przypadku stopnia bólu, jest to bardzo powiązane z konkretną kobietą, odpornością na ból oraz jej predyspozycjami.

Dolegliwości bólowe pojawiają się zazwyczaj w pierwszym dniu krwawienia. Wówczas odczuwalny jest najmocniejszy, skurczowy ból wraz z towarzyszącymi objawami. Zazwyczaj trwają od jednego do dwóch dni zmniejszając się z czasem. Część kobiet skarży się na nie nawet do kilku dni.

Przed wystąpieniem bolesnego krwawienia doskwiera często tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego, który objawia się poprzez częściowe dolegliwości zarówno fizyczne jak i powodowane zmiennym nastrojem.

Bolesne miesiączki dotykają przede wszystkim kobiety w okresie dojrzewania oraz po nim. W przypadku pierwszych miesiączek dużo rzadziej są obserwowane te objawy.

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

Istnieją różne metody, które pomagają łagodzić bóle menstruacyjne, warto przede wszystkim na nich się skupić nim zdecydujemy się sięgnąć po leki.

Bolesną miesiączkę możemy łagodzić poprzez przykładanie ciepłego termoforu w okolicach podbrzusza. Należy jednak pamiętać by nie był on bardzo gorący. Pomaga również masaż brzucha oraz ćwiczenia relaksacyjne.

Przed okresem warto jest zmniejszyć ilość soli w przyjmowanych posiłkach oraz kofeiny. Zaleca się odstawienie również nikotyny, która zwiększa niedokrwienie.

Dieta powinna być wzbogacona o takie składniki jak magnez, potas, wapń oraz witaminy z grupy B, E, a także kwasy tłuszczowe omega 3.

Pomocne są również wszelkie ćwiczenia rozciągające, ważne jest by rozpocząć je przed bolesną miesiączką. W trakcie trwania krwawienia musimy mniej obciążać nasz organizm. Nie oznacza to jednak, że zalecane jest całkowite zaprzestanie aktywności. Spokojne ruchy na pewno przyniosą ulgę.

Leki na ból menstruacyjny

Niekiedy w czasie miesiączki kobiety odczuwają dużo większy dyskomfort, który mocno przeszkadza podczas codziennych czynności oraz funkcjonowaniu.

Na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć leki, które pomagają na bolesne miesiączki. Najpopularniejsze z nich to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które stosuje się również np. kiedy dotyka nas zapalenie pęcherza moczowego. Działają one przeciwbólowo oraz rozkurczowo, dzięki czemu zmniejszają uciążliwość dolegliwości bólowych.

Nim przyjmiemy lek musimy się upewnić, czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne, które mogłyby poskutkować skutkami ubocznymi w naszym organizmie. Równie ważne jest sprawdzenie, czy dany lek może być łączony ze środkami farmakologicznymi, które przyjmujemy.

Leki przeciwbólowe nie powinny być zażywane bez wcześniejszego, dokładnego zapoznania się z ich stosowaniem oraz zaleceniami od lekarza.

Niepokojące powody bolesnego miesiączkowania

Warto pamiętać, że silne bóle miesiączkowe mogą oznaczać, że coś złego dzieje się w ciele kobiety, szczególnie kiedy wcześniej nie występowały i dopiero teraz zaczęły się pojawiać. Gry zaczyna nas niepokoić ich natężenie lub występowanie zawsze warto jest umówić się do ginekologa żeby omówić swój stan. Wówczas zostaną zalecone odpowiednie badania oraz ustalenie ewentualnego leczenia.

Niekiedy występujące wtórne bolesne miesiączkowanie jest oznaką rozwijających się zmian patologicznych w ciele takich jak mięśniaki macicy, endometrioza, powikłania po stosowaniu antykoncepcji, nowotwory, czy nieprawidłowości hormonalne. Mogą też oznaczać choroby układu rozrodczego lub pokarmowego. Wtórne bolesne miesiączkowanie pojawia się u kobiet po dojrzewaniu.

W przypadku kiedy bardzo silne bóle menstruacyjne uniemożliwiają normalne funkcjonowanie powinna to być mocna czerwona lampka, która alarmuje nas, że jest coś nie tak w naszym organizmie.