Jak radzić sobie z objawami alergii u dzieci?

Statystyki pokazują, że obecnie nawet co trzecia osoba na świecie może zmagać się z alergią. Bardzo często są to osoby młode oraz dzieci, w przypadku których radzenie sobie z objawami może być naprawdę trudne i komplikować codzienne funkcjonowanie. Nie dziwi więc, że leki na alergię dla dzieci są tak często wdrażane przez rodziców, choć oczywiście dobór takich preparatów uzależniony jest od tego, z jakimi dokładnie objawami zmaga się maluch i jak bardzo są one nasilone.

Jakie są najczęstsze alergie u dzieci?

W przypadku najmłodszych dzieci zazwyczaj pojawiają się alergie pokarmowe, które mogą występować nawet u niemowląt. Uczulają zwłaszcza takie produkty jak gluten, soja, owoce cytrusowe, ryby, a nawet owoce takie jak truskawki lub maliny. Właśnie z tego powodu zaleca się, aby kolejne pokarmy do diety dziecka wdrażać stopniowo, aby móc jak najwcześniej wychwycić reakcję alergiczną. Leki na alergię dla dzieci, jeśli mamy do czynienia z problemami z układem pokarmowym, to najczęściej preparaty podawane w formie syropów oraz kropli, które są stosowane zwłaszcza u maluchów. Jeśli natomiast chodzi o starsze dzieci, to do substancji uczulających zazwyczaj należą pyłki roślin, roztocza kurzu domowego oraz jad owadów. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny, może bowiem prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jego objawy to przede wszystkim problemy ze złapaniem oddechu, wysypka, a także opuchlizna. Jeśli reakcja jest silna, same leki na alergię dla dzieci nie będą wystarczające. Wówczas konieczna jest pilna interwencja medyczna.

Kiedy sięgać po leki na alergię dla dzieci?

Tego typu farmaceutyki doskonale sprawdzają się wtedy, gdy objawy są stosunkowo łagodne. Wówczas preparaty apteczne, w tym zwłaszcza leki antyhistaminowe powinny doprowadzić do poprawy u małego pacjenta oraz do złagodzenia objawów. Dodatkowo w przypadku reakcji skórnych mogą sprawdzić się specjalne dermokosmetyki dedykowane dla dzieci. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli leki na alergię dla dzieci bez recepty nie dają odpowiednich rezultatów, konieczne jest zasięgnięcie opinii pediatry albo alergologa oraz wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.

Jak zapobiegać objawom alergii u dzieci?

Preparaty apteczne są dobrym sposobem, jeśli symptom już się pojawił. Najlepiej jednak takim objawom zapobiegać, co oczywiście nie zawsze jest w pełni możliwe. Jeśli jednak maluch ma np. alergię na pyłki, warto wdrożyć takie metody jak:

  • wietrzenie pomieszczeń w godzinach wieczornych, gdy w powietrzu unosi się mniej pyłków,
  • spacerowanie oraz zabawy głównie w godzinach wieczornych, a także kąpanie się tuż po powrocie do domu, aby usunąć ze skóry pyłki (ubrania także należy wrzucić do prania),
  • stosowanie urządzenia takiego jak oczyszczacz powietrza, który skutecznie radzi sobie z unoszącymi się w powietrzu pyłkami,
  • noszenie latem okularów, które będą chronić oczy malucha przed alergenami,
  • niesuszenie ubrań na świeżym powietrzu.

Warto skonsultować z lekarzem także możliwość odczulania. Jej skuteczność w przypadku alergenów owadów sięga nawet 90 proc. Przy katarze siennym jest to około 75 proc. skuteczności, zaś przy całorocznym alergicznym nieżycie nosa około 65 proc. Jeśli jednak objawy są nasilone, warto rozważyć taką procedurę w przypadku najmłodszych pacjentów. Leki na alergię dla dzieci dobrze sprawdzają się przy objawach o lekkim lub średnim nasileniu. Jeśli jednak niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z substancją uczulającą, a symptomy są naprawdę silne, konieczna jest konsultacja lekarska.