Jak układać niemowlę do snu

Kiedy w naszym życiu pojawia się nowy, mały człowiek wszystko wywraca się do góry nogami. Nic już nie jest takie samo. Inaczej śpimy, inaczej jemy, inaczej się ubieramy. Inne rzeczy nie mają dla nas znaczenia, bo cała nasza uwaga skupiona jest na tym maleństwie.

Jednak wielu rodziców zamartwia się wieloma aspektami rodzicielstwa. Jednym z nich jest to, w jakiej pozycji ułożyć niemowlę do snu. I zagwozdka ta wbrew pozorom nie jest głupia. Musimy pamiętać, że niemowlę nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji i to od nas zależy czy te kilka godzin snu dziecko spędzi w wygodnej pozycji.

Zalecane jest aby dziecko spało we własnym łóżeczku. Sen niemowlaka z rodzicami ma więcej wad niż zalet. Pamiętać należy, że jeśli dziecko się przyzwyczai, trudno będzie je potem tego oduczyć. Własne łóżeczko to też, mimo, że dalej od rodziców, większe bezpieczeństwo. W łóżeczku nie grozi mu zsunięcie się czy przygniecenie przez towarzyszące osoby.

Jeśli chodzi o pozycję, które są bezpieczne i wygodne dla dziecka, to jest ich kilka i każda może być stosowana w różnych sytuacjach. Należy pamiętać, że maluch powinien spać na płasko, bez poduszki na grubym i równym materacu co najmniej do 6 miesiąca życia. Na sen dziecka wpływ ma również ząbkowanie. W momencie, gdy wyżynają się pierwsze mleczaki, dziecko ma bardziej niespokojny sen niż zazwyczaj z powodu bólu.

Jak kłaść niemowlę do spania?

Pozycje zalecane do snu maluchów są następujące.

Pozycja na plecach. Jest to najbezpieczniejsza pozycja do snu niemowlęcia. Aby ograniczyć ryzyko zachłyśnięcia się w przypadku, gdy dziecko często się ulewa należy odchylić nieco główkę na bok. Jednym ze sposobów jest też wsuniecie pod materac zwiniętego kocyka lub poduszki, a nawet utworzenie spadu poprzez podłożenie czegoś pod nogi łóżeczka. Zabieg ten sprawia, że głowa i ramiona są ułożone nieco wyżej od reszty ciała.

Pozycja na brzuszku. Ta pozycja zalecana jest tylko wówczas gdy dziecko jest pod opieką rodziców. Pomimo, że pozwala ona trenować mięśnie grzbietowe i poznawać otaczający świat, dłuższe przebywanie w tej pozycji może być niebezpieczne. Ugniatanie przepony może powodować problemy z oddychaniem a te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (SIDS). Spanie na brzuchu nie powinno być żadnym problemem dla dzieci starszych, ponieważ potrafią one same odpowiednio przekręcić główkę, co eliminuje ryzyko zamknięcia dopływu tlenu przez wtulenie się w poduszkę.

Pozycja na boku zalecana jest gdy dziecko ma częste problemy z ulewaniem lub zostało nakarmione zaraz przed snem. Pozwoli mu ona bezpiecznie wydalić pokarm z ust. Pamiętać należy aby nie układać za jego plecami wałków z koców czy ręczników. Ruchy dziecka podczas snu mogą spowodować, że owinie się ono i zablokuje sobie dopływ powietrza.

Pozycja na brzuszku z rozłożonymi nóżkami zalecana jest przez lekarzy tylko dla dzieci, które cierpią na dysplazję stawów biodrowych.

Tak więc pozycja w której ułożymy naszego maluszka ma wpływ na jego komfort i bezpieczeństwo, a po lekturze tego artykułu my sami możemy być spokojniejsi.

Komentarze

    Agata

    (26 czerwca 2017 - 02:09)

    Bardzo cenne porady. Każdy rodzic powinien wiedzieć jak prawidłowo ułożyć dziecko do snu aby zapobiegać problemom zdrowotnym.

    zabieg stulejki

    (1 lipca 2017 - 22:09)

    Nasze dzieci spały od razu w swoich oddzielnych pokojach i przy pierwszym oczywiście było trochę strachu w czasie nocy, ale układaliśmy blokady po bokach dziecka, zapobiegające przewróceniu się na brzuszek i działało .

Komentarze są wyłączone.