Co zrobić, jeśli Twoje dziecko ząbkuje? Jak mu pomóc w tym trudnym czasie?
Ząbkowanie u niemowlęcia
Ząbkowanie jest dla dziecka bardzo trudnym i nieprzyjemnym okresem. Rodzice powinni wtedy uzbroić się w cierpliwość, a także przygotować na sporo nieprzespanych nocy. Ząbkowanie u niemowląt rozpoczyna się w różnym czasie, zazwyczaj jednak w okolicach 4-5 miesiąca życia. Trzyletnie dziecko powinno mieć już wszystkie mleczaki.
Ząbkowanie raczej dość łatwo rozpoznać – dziecko wtedy często płacze, miewa mocne problemy ze snem, jest marudne, czasem ciąga się za uszy i wkłada paluszki do buzi, do tego ssie zabawki. Jeśli zauważysz te dolegliwości, możesz mieć pewność, że maluszek przechodzi przez ząbkowanie. Niestety Twoja pociecha nie umie sobie sama poradzić ze swędzącymi dziąsłami, co jest dla dziecka niesamowicie uciążliwe. Tym bardziej że często pojawiają się też dodatkowe i bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak:
- podwyższona temperatura ciała,
- lekka opuchlizna,
- ból dziąseł,
- brak apetytu,
- luźny stolec,
- obrzęk.
Za wymienione dolegliwości odpowiada korona zęba, która wyrzyna się z dziąsła. Ząbek, który wychodzi, uciska tkankę łączną i kostną, co skutkuje wystąpieniem bólu i nadwrażliwości dziąseł. W czasie ząbkowania maluszek ma obniżoną odporność, przez co mogą przytrafiać mu się infekcje. Pamiętaj, aby wtedy okazać dziecku więcej czułości i bliskości.
Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?
Na szczęście w sieci znajdziesz sporo sprawdzonych sposobów na ząbkowanie u niemowlaka. Warto spróbować ich wszystkich, aby sprawdzić, który przynosi największą ulgę. Do Twojego wyboru są zarówno tradycyjne metody, które pamiętają nasze mamy i babcie, jak i nowocześniejsze, które są również pomocne. Oto najpopularniejsze i najczęstsze sposoby na ząbkowanie:
- ściereczka tetrowa z rumiankiem. Tę metodę stosowany nasze babcie i naprawdę jest dość skuteczna. Zanurz tetrę w naparze z rumianku, roślina ta ma właściwości przeciwzapalne. Tetrę następnie zamroź i przyłóż dziecku do dziąseł – pamiętaj, aby odczekać kilka chwil po wyciągnięciu jej z zamrażarki,
- możesz też masować swędzące dziąsła za pomocą silikonowej osłonki na palec lub silikonowej szczoteczki. Wykonuj delikatne, okrągłe ruchy,
- inny sposób to podanie dziecku schłodzonego gryzaka wypełnionego wodą lub żelem,
- podaj maluchowi zmrożoną marchewkę, niejako będzie to naturalny gryzak,
- a co powiesz na skórkę chleba? Warto, aby był to chleb z grubszą skórką, którą dziecko łatwo chwyci w dłoń i będzie mogło bezpiecznie podgryzać,
jeżeli domowe sposoby są niewystarczające, skorzystaj z preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych takich jak Pedicetamol. Ma on najsilniej skoncentrowany paracetamol dla dzieci i jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu.
Informacja o produkcie PEDICETAMOL®
Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice. Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC. Data ostatniej aktualizacji ChPL: czerwiec 2019.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.