Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy?

Jeśli chcemy żyć pełnią życia, musimy zadbać o dobrą kondycję wszystkich naszych zmysłów. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby dbania o swój słuch. Rosnąca świadomość w tej kwestii sprawia, że coraz bardziej doceniamy znaczenie, jakie dla życiowego komfortu mają sprawne uszy. Kiedy dotkną nas już problemy ze słuchem, nie powinniśmy ich ignorować. Należy dobrać odpowiedni aparat słuchowy i rozpocząć rehabilitację niedosłuchu. Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego. Ale jak jest naprawdę? Czy trzeba mieć ogromną wiedzę o aparatach słuchowych, by znaleźć ten idealny?

Czy wybór aparatu słuchowego ma duże znaczenie?

Problemy ze słuchem mogą w ogromnym stopniu utrudniać życie. Dlatego warto zadbać o to, by aparat słuchowy, na który się zdecydujemy, był odpowiednio dobrany. Oferta dostępnych aparatów jest niezwykle szeroka – zarówno jeśli chodzi o typy urządzeń, jak i o producentów. By aparat spełniał swoją funkcję, musi być dobrze dopasowany do rodzaju wady słuchu. Dlatego co do zasady wybór urządzenia musi być poprzedzony dokładnymi badaniami, które mają na celu rozpoznanie charakteru ubytku słuchu.

To wszystko przekłada się na fakt, że proces doboru urządzenia powinien być traktowany bardzo poważnie, a jego nieodłączną częścią powinna być konsultacja z doświadczonym protetykiem słuchu. Zakup powinien być przemyślany i dokonany we współpracy z profesjonalistami, do których mamy zaufanie.

Ryzyka przy wyborze niewłaściwego aparatu słuchowego

Jak w przypadku większości urządzeń, używanie aparatu słuchowego niezgodnie z jego przeznaczeniem może przekładać się na osiągnięcie efektu odwrotnego do zamierzonego. Tym, czym należy kierować się w wyborze, są głównie charakter posiadanej wady słuchu i kształt ucha pacjenta.

Niedopasowany sprzęt może powodować nie tylko dyskomfort w codziennym użytkowaniu (np. ból i otarcia), ale w niektórych przypadkach przyczynić się także do pogłębienia istniejącego już ubytku słuchu. Dlatego tak ważne jest, by wybór aparatu słuchowego miał miejsce właśnie w gabinecie protetycznym, nie w zwykłym sklepie medycznym czy na portalu aukcyjnym w internecie.

Czym różnią się typy aparatów słuchowych?

Podstawowym rozróżnieniem jest podział na aparaty słuchowe wewnątrzuszne i zauszne.

Te pierwsze znajdują się w całości wewnątrz ucha, zatem nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Są też zdecydowanie bardziej dyskretne. Zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje – aparaty całkowicie wewnątrzprzewodowe i częściowo wypełniające małżowinę uszną. Aparaty wewnątrzuszne wymagają jednak częstszego ładowania, niż ich zauszne odpowiedniki. Nie sprawdzą się też w przypadku głębokiego ubytku słuchu, do którego specjaliści rekomendują aparaty słuchowe o zwiększonej mocy.

Aparaty zauszne cechuje duża precyzja projektowania. Są niewielkie, nowoczesne i coraz częściej traktowane jak oryginalny element biżuterii. Producentom zależy też na tym, by ich użytkowanie było dla pacjenta maksymalnie łatwe i wygodne – stąd dla zausznych aparatów słuchowych znajdziemy znacznie więcej różnego rodzaju akcesoriów wspomagających pielęgnację, czyszczenie i codzienne życie ze swoimi urządzeniami.

Znaczenie ceny przy wyborze aparatu słuchowego

Tym, co różnicuje aparaty słuchowe, jest również cena. Będzie ona inna w zależności od typu aparatu słuchowego, jakości wykonania, a także rodzaju ubytku słuchu pacjenta. Znając ryzyka wynikające z niewłaściwego doboru urządzenia, nie powinniśmy żałować pieniędzy na sprzęt odpowiedniej jakości. Nie ma lepszej formy inwestycji, niż inwestycja we własne zdrowie. Jeśli więc potrzebujemy wsparcia urządzeń medycznych, powinniśmy wybierać te jak najwyższej klasy.

Czy to wszystko znaczy, że aby móc cieszyć się poprawą słuchu trzeba przeczytać kilka podręczników na ten temat? Nic bardziej mylnego. Z opresji ratuje nas szeroka oferta profesjonalnych usług z zakresu protetyki słuchu. Doświadczony protetyk słuchu będzie potrafił spośród bogatej oferty aparatów wybrać ten najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.