Odleżyny to rany powstałe w wyniku miejscowego niedokrwienia, które stanowią ognisko martwicy tkanek. Na ich powstanie narażeni są w szczególności pacjenci długotrwale leżący oraz mający problemy z poruszaniem. Jeśli odleżyny w porę nie zostaną zabezpieczone, to ich powierzchnia może się zwiększać powodując znaczny dyskomfort. Dlatego to ważne, by szybko przygotować opatrunek, który przyspieszy gojenie rany. A jak wybrać dobre plastry na odleżyny?
Czym się kierować, przy wyborze plastra na odleżyny?
Odleżyny to poważne rany, które wymagają specjalnego traktowania. Gdy u pacjenta pojawią się odleżyny, to w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem, by sprawdził stan rany i zalecił adekwatną kurację. Medyk oceni stopień rozwoju rany w pięciostopniowej skali, gdzie stopień pierwszy oznacza niewielki rumień, a piąty wskazuje na tkankę martwiczą, która dociera aż do kości i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. A czym powinien się charakteryzować dobry plaster na odleżyny? Taki produkt musi przede wszystkim:
- być dopasowany do wielkości rany
- zapewnić ranie odpowiednie środowisko
- zabezpieczyć ranę przed urazami mechanicznymi
- mieć działanie antybakteryjne i przeciwdziałać namnażaniu się drobnoustrojów
- być chłonny, by umożliwiał usuwanie nadmiernego wysięku
Prawidłowo dobrany opatrunek na odleżyny skróci czas leczenia rany, zapobiegnie jej wyschnięciu i zmniejszy doznania bólowe. Dlatego warto wybierać sprawdzone i renomowane plastry, które będą idealnie dostosowane do stopnia zaawansowania powstałych odleżyn.
Rodzaje opatrunków i plastrów na odleżyny
Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów opatrunków i plastrów na odleżyny o odmiennych właściwościach i sposobie działania. Opatrunki poliuretanowe są zrobione z elastycznego materiału i dobrze zabezpieczają ranę przed drobnoustrojami. Wybierając model przeźroczysty, można w łatwy kontrolować proces gojenia przez cały czas trwania kuracji. Plastry hydrokoloidowe stosuje się do leczenia poważnych i głębokich ran. Ten rodzaj opatrunku w kontakcie ze skórą tworzy powłokę żelową, która odgrywa istotną rolę w powstawaniu nowego naskórka. Kolejnym polecanym rodzajem opatrunków są modele alginianowe, zawierające cenne składniki, które wspomagają wchłanianie dużego wysięku. Na przewlekłe rany warto też stosować opatrunek na odleżyny ze srebrem, ponieważ ma działanie antybakteryjne i dobrze przywiera do powierzchni rany. Natomiast opatrunki hydrowłókniste są używane do leczenia głębokich ran, by wchłonąć wyjątkowo obfity wysięk.
Jakie plastry będą odpowiednie na odleżyny kości ogonowej?
Skuteczne plastry na odleżyny kości ogonowej muszą mocno i ściśle przylegać do skóry, aby się nie przemieszczały w trakcie zmiany pozycji ciała. W takim wypadku warto wybrać produkt samoprzylepny, który dodatkowo można obwiązać materiałowym opatrunkiem. W leczeniu odleżyn kości ogonowej dobrze się sprawdzi opatrunek z pianki poliuretanowej z dodatkiem jonów srebra lub opatrunki z dodatkiem włókien alginianu wapnia oraz alginianu srebra, które trzeba przymocować za pomocą specjalnej taśmy przylepnej. Wiele specjalistycznych produktów do opatrywania odleżyn można znaleźć w sklepie https://chlonne24.pl/, gdzie klienci wygodnie zamówią zarówno plastry, jak i opatrunki, kremy czy żele.
Odleżyn nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą spowodować poważne stany zapalne z sepsą włącznie. Leczenie takich ran powinno się odbywać pod nadzorem lekarza lub wykwalifikowanej pielęgniarki. Ponadto plastry najlepiej zakładać w jałowych rękawiczkach ochronnych, aby nie zanieczyścić rany i trzeba je również regularnie wymieniać na nowe.