Dyskopatia szyjna, zwana niekiedy również rwą lub przepukliną szyjną, to zwyrodnienie górnego odcinka kręgosłupa polegające na deformacji krążka międzykręgowego i wywołujące przez to wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Do tego rodzaju zmian patologicznych w obrębie kręgów szyjnych dochodzi zazwyczaj na skutek postępującego wraz z wiekiem naturalnego procesu degeneracyjnego kręgosłupa, aczkolwiek coraz częściej dyskopatia dotyka też młodych ludzi prowadzących niezdrowy tryb życia,zwłaszcza wykonujących pracę siedzącą i rezygnujących z aktywności fizycznej.
Jak rozpoznać dyskopatię szyjną?
Dyskopatia szyjna jest łatwa w rozpoznaniu, ponieważ wywołuje charakterystyczne objawy, przede wszystkim dolegliwości bólowe w obrębie górnego odcinka kręgosłupa i parestezje, czyli mrowienie, drętwienie i sporadyczne zaburzenia czucia w okolicy szyi. Czasami mogą pojawić się też bóle głowy i nudności, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia. Na postawienie jednoznacznej diagnozy pozwala badanie RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Na tej podstawie lekarz określa stopień zaawansowania dyskopatii i dobiera odpowiednią metodę leczenia.
Jak wygląda leczenie dyskopatii szyjnej?
Leczenie dyskopatii szyjnej jest z reguły małoinwazyjne. W przypadku niezbyt zaawansowanych zmian powodujących dolegliwości bólowe o słabym lub umiarkowanym nasileniu, wystarczą leki przeciwbólowe, kołnierz ortopedyczny lub rehabilitacja. Jeśli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym zwyrodnieniem, które znacznie ogranicza pacjentowi ruchomość i przez to uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie, konieczny może się okazać zabieg discektomii. Więcej informacji o metodach leczenia znajdziecie pod adresem https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/dyskopatia-szyjna/.
Na czym polega discektomia?
Operacyjne leczenie dyskopatii szyjnej, czyli discektomia, polega na wykonaniu przez chirurga niewielkiego nacięcia w skórze i usunięciu dysfunkcyjnego krążka międzykręgowego, a następnie zastąpieniu go implantem. Zabieg można wykonać w Sport-Klinice w Żorach. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i przy stałej kontroli anestezjologa, wykorzystanie nowoczesnych sprzętów oraz stosowanie najnowocześniejszych technik operacyjnych sprawia, że jest on wbrew pozorom mało inwazyjny. Badania dowodzą, że discektomia to najlepszy obecnie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób leczenia dyskopatii.