Jak zatamować krwotok z nosa

Krwotok z nosa to dolegliwość stosunkowo częsta. Pewnie niejednokrotnie spotkała ona każdego z nas. Przyczyn tego zjawiska, które występuje zarówno u dorosłych jak i u dzieci może być kilka. Może to być zakażenie błony śluzowej nosa lub uszkodzenie nabłonka. Nagłe uderzenie, skrajne zimno czy suchość to też czynniki, które mogą wywołać krwotok. Pojawia się on zazwyczaj niespodziewanie i nie jest groźny. Warto jednak znać sposoby, które pozwolą nam szybko pozbyć się krwawego problemu.

A więc jak zatamować krwotok z nosa?

Po pierwsze trzeba zachować spokój. Dlatego, że nie jest to nic strasznego, ale też dlatego, że nerwy powodują wzrost ciśnienia krwi i wtedy zatamowanie go może być trudniejszym zadaniem.
Należy pamiętać, że wbrew popularnemu stereotypowi NIE POWINNO SIĘ ODCHYLAĆ GŁOWY DO TYŁU. Przy takim zabiegu krew zaczyna spływać do gardła, co może skończyć się zakrztuszenie a nawet zadławieniem. Zalecane jest przyjęcie pozycji siedzącej i pochylenie głowy lekko do przodu. Dołączyć można do tego zimny okład na kark, powinno to przyspieszyć ustanie krwawienia. Jeśli nos jest niedrożny z powodu powstałego skrzepu czy kataru należy go najpierw wydmuchać.

Gdy pochylimy głowę do przodu należy zacisnąć płatki nosa i pozostać w takiej pozycji przez około 7 minut. Zabieg ten można poprzedzić umieszczeniem w nosie tamponów z gazy jałowej, jeśli posiadamy taką pod ręką.
Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu kilkunastu minut konieczna jest wizyta u lekarza.

Mimo, że krwawienie z nosa zazwyczaj jest niegroźne to są przypadki, kiedy nie należy tego bagatelizować. Do lekarza należy udać się gdy: krwawienia z nosa pojawiają się często; krwotok z nosa połączony jest z obecnością krwi w kale lub moczu; osoba u której występują krwotoki przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi lub cierpi na choroby wpływające na jej krzepliwość oraz gdy osoba krwawiąca była poddana chemioterapii.

Krwawienie z nosa jak zapobiegać?

Są też przypadki, w których możemy zapobiegać krwawieniom z nosa. Jeśli nasz nos jest wrażliwy na suche i zimne powietrze, to warto zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa. Mogą w tym pomóc spraye do nosa i nawilżacze powietrza umieszczone w mieszkaniu. Niebezpieczne może też być kichanie z zatkniętym nosem, ponieważ podwyższone wówczas ciśnienie krwi również może wywołać krwawienie. Zażywanie aspiryny podczas kataru nie jest wskazane. Lek ten rozrzedza krew, co może być powodem krwawienia przy wydmuchiwaniu kataru.

Tak więc krwawienie z nosa to zjawisko dość popularne, z którym możemy sobie łatwo poradzić. Należy jednak być czujnym i w niektórych sytuacjach udać się po poradę lekarską.

Artykuł przygotowany we współpracy z kompas.poznan.pl/kurs-pierwszej-pomocy

Komentarze

    Tomek 658

    (23 czerwca 2017 - 18:02)

    Interesujące rady jak zatamować krwotok z nosa. Owe rzeczy szczególnie się przydadzą. Bo takie zjawiska często występują.

Komentarze są wyłączone.