Jaka jest rola terapii rodzinnej?

Twoja rodzina jest pierwszą grupą, na którą możesz liczyć w trudnych chwilach, ale jak możesz mieć poczucie bezpieczeństwa, kiedy w domu nie ma zdrowych relacji rodzinnych? Jeśli od dłuższego czasu atmosfera staje się gęsta, kiedy pojawiają się problemy małżeńskie, finansowe lub konflikty między dziećmi a rodzicami, terapia rodzinna jest wskazana. Podobnie jeśli członek rodziny cierpi na chorobę psychiczną lub zmaga się z uzależnieniami, poradnictwo rodzinne pomoże poradzić sobie z trudną sytuacją.

Kim jest terapeuta rodzinny?

Terapeuta rodzinny ma za zadanie ocenić, zdiagnozować i wyleczyć choroby psychiczne i stres w kontekście systemów małżeństwa i rodziny. Może także udzielać porad przedmałżeńskich, dotyczących związków, porad dotyczących dzieci oraz porad dotyczących separacji i rozwodów. Niektóre z typowych zadań, które terapeuta rodzinny może wykonywać obejmują:

  • Diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych,
  • Prowadzenie psychoterapii indywidualnych, z parami i rodzinami,
  • Opracowywanie planów leczenia,
  • Pomaganie klientom w rozwijaniu nowych umiejętności komunikacji interpersonalnej,

Korzyści wynikające z terapii rodzinnej

Terapia rodzinna obejmuje trzy cele: poprawa komunikacji, radzenie sobie z konfliktami rodzinnymi i tworzenie lepiej funkcjonującego środowiska domowego. Długotrwałe przebywanie w rodzinie, która zmaga się z różnymi problemami lub konfliktami może prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego każdego członka rodziny. Dlatego ważna jest terapia małżeńska i rodzinna.

Nierozwiązane problemy małżeńskie mogą ostatecznie doprowadzić do rozwodu, który może być kolejną przyczyną problemów ze zdrowiem psychicznym, a kogo dotknie to najbardziej? Dzieci. W takiej sytuacji dzieci będą potrzebowały wsparcia, ponieważ to, jak sobie poradzą z problemami między rodzicami, będzie miało fundamentalne znaczenia dla ich rozwoju.

Wzmocnienie więzi rodzinnych

Terapeuta rodzinny może być przydatny nie tylko w rodzinach szukających porad w radzeniu sobie z problemami w domu. Czasami chodzi o to, aby poprawić relacje i nawiązać więź, a to może wymagać kilku sesji terapeutycznych.

Rodzice mogą mieć trudności z rozszyfrowaniem nastolatków, ponieważ wolą być sami w swoim pokoju lub spędzać czas z przyjaciółmi. Podczas terapii rodzinnej rodzic i nastoletnie dziecko mogą wspólnie zbadać opcje, jak spędzać wspólnie czas i jakie zajęcia mogą ich wspólnie cieszyć. Terapeuta rodzinny pomoże również członkom rodziny, jak radzić sobie indywidualnie, gdy pojawią się trudne okoliczności.

Artykuł powstał przy współpracy z https://sensly.com/