Jaka mata do jogi będzie najlepsza i czym kierować się przy jej wyborze?

Joga to forma ruchu, którą może praktykować niemal każdy, niezależnie od wieku, czy płci. Najważniejszym narzędziem do treningu, w które każdy z praktykujących powinien się zaopatrzyć jest profesjonalna mata do jogi. Nie tylko zapewnia ona komfort treningu, ale jej rozkładanie jest pewnego rodzaju rytuałem, wprowadzającym do ćwiczeń. Jaką matę do jogi wybrać?

  1. Po co do jogi mata?
  2. Jaka powinna być grubość maty do jogi?
  3. Długość i wielkość maty do jogi
  4. Rodzaje maty do praktyki jogi

1. Po co do jogi mata?

Najczęstsze pytanie, jakie mogą zadawać sobie osoby początkujące, to czy praktyka jogi rzeczywiście wymaga odpowiedniej maty? Oczywiście każdy może praktykować jogę także bez maty, jednak warto wiedzieć jakie ważne funkcje spełnia ona w treningu.

Mata ma za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącemu, izolując twarde podłoże. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych urazów. Maty kauczukowe nie ślizgają i nie przesuwają się, zapewniając stabilność w wymagających pozycjach.

2. Jaka powinna być grubość maty do jogi?

Na rynku dostępne są maty o różnej grubości i najlepszym rozwiązaniem jest wybrać jej grubość według indywidualnych potrzeb. Najcieńsze maty mają zaledwie 1 mm grubości, natomiast najczęściej wybieranymi są te o grubości 4 lub 6 mm. Można również wyposażyć się w matę o grubości 1 cm.

Wybierając matę do ćwiczeń należy mieć na uwadze, że cienka mata może nie spełnić oczekiwań, co w szczególności odczują osoby o wrażliwych kolanach. Gruba kauczukowa mata oraz maty korkowe zapewnią lepszą amortyzację w czasie treningu.

3. Długość i wielkość maty do jogi

Podobnie jak grubość, liczy się również długość maty, która standardowo liczy 180 cm. Mata o takim rozmiarze pozwala na komfortowe wykonywanie ćwiczeń większości osób. Jednak osoby, które mierzą więcej, niż 180 cm wzrostu mogą wyposażyć się w dłuższą matę. Długość maty powinna być dobrana w taki sposób, aby trenujący miał zapewniony komfort w czasie wykonywania savasany.

4. Rodzaje maty do praktyki jogi

Mata do jogi wykonana może być z różnych materiałów. Mają one wpływ na wytrzymałość maty, jej przyczepność, wagę oraz cenę. Warto podkreślić, że grubsze maty zazwyczaj są wiele trwalsze od mat cienkich. Materiały, z których wykonywane są maty, to między innymi:

  • naturalny korek – ważną zaletą jest fakt, że korkowa mata wykazuje właściwości antypoślizgowe zarówno gdy jest sucha i mokra. Pozwala to na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń i zachowanie stabilnej pozycji w przypadku, gdy osoba trenująca intensywnie się poci.
  • naturalny kauczuk – maty wykonane z kauczuku charakteryzują się wysoką lepkością, dzięki czemu zapewniają przyczepność dla ciała.
  • termoplastyczny elastomer (TPE) – maty wykonane z tworzyw sztucznych i polimerów gumowych są nieco bardziej przyjazne dla środowiska od mat PVC. Niektóre nadają się także do recyklingu. Zapewniają dobrą przyczepność, jednak nie są zbyt wytrzymałe.
  • PVC – bardzo trwałe maty wykonane z materiału na bazie plastiku. Ich zaletą jest wysoka przyczepność do podłogi oraz możliwość łatwego czyszczenia. Ich minusem jest to, że nie wchłaniają wilgoci, dlatego mogą stać się śliskie podczas treningu. Niestety maty PVC nie są biodegradowalne.

Każdy rodzaj maty do treningu oraz inne elementy niezbędne do jogi można zamówić w sklepie internetowym yogabazar.pl. W bogatej ofercie sklepu można znaleźć wiele ciekawych wzorów i kolorów, które uprzyjemnią trening oraz sprawią, że będzie on bezpieczny i komfortowy.