Sport ma wpływ nie tylko na polepszenie kondycji i zdrowia, ale też pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Ludzie, którzy uprawiają trochę sportu, mają lepszy humor, więcej energii, a także lepsze samopoczucie. Aktywny tryb życia ma wielki i zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Oto kilka powodów, by być aktywnym każdego dnia. Sport to zdrowie i warto znać zalety aktywności fizycznej.
Sport, a zdrowie — zalety uprawiania sportu
Aktywność fizyczna powoduje, że wzrasta produkcja endorfin, które powstają w przysadce mózgowej. To one są odpowiedzialne za radość, którą widać na twarzach sportowców nawet po wyczerpujących treningach. Jednym z pretekstów, dla których warto uprawiać sport, jest jego wpływ na układ nerwowy. Mózg jest nie tylko lepiej odżywiony i ukrwiony. Uprawianie sportu ma ogromny wpływ na samoocenę, ale nie jest związany tylko z poprawą wyglądu sylwetki. Dzięki niemu poprawia się nastrój i samopoczucie oraz wzrasta wiara we własne możliwości, tym samym patrzymy na siebie łagodniejszym okiem. Sport zwiększa działanie białek, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie układu nerwowego – głównie tkanki nerwowej w mózgu. Pozwala także na namnażanie się komórek nerwowych, co ma wpływ na funkcje poznawcze. Regularne uprawianie sportu sprawia, że mięśnie stają się mocniejsze i bardziej wydajne. Poprawia się także funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Tym samym ciało może dłużej funkcjonować na dużych obrotach. Dobry portal sportowy wskaże rodzaj sportu i poda inne zalety podejmowania aktywności fizycznej. Wpływ aktywności fizycznej na ciało i umysł jest zbawienny.
Regularna aktywność fizyczna
Regularne uprawianie sportu ma niesamowity wpływ na zdrowie psychiczne. Ma to związek między innymi z wpływem ćwiczeń na działające w układzie nerwowym hormony. Sport modyfikuje dzięki nim odczuwane emocje. Podstawowe zalety ruchu, to przede wszystkim obniżenie poziomu lęku, stresu oraz polepszenie nastroju. Umiarkowana i regularna aktywność fizyczna zmienia sposób, w jaki odczuwa się stres. Staje się on mniej intensywny i krótszy. Jeśli więc mamy bardzo stresującą pracę, sport może w pewien sposób pomóc nam być bardziej odpornym na stres i sprawić, że nie będzie on trwał tak długo. Ćwiczenie o umiarkowanej intensywności, które trwa od 20 do 40 minut, pozwala zmniejszyć poziom lęku. Efekt ten jest powiązany z czasem, więc nie powinno się ćwiczyć krócej niż 20 minut. Przeciwlękowe działanie może utrzymywać się przez 4 do 6 godzin. Jeśli więc mamy problem z wysokim poziomem lęku, warto zdecydować się na poranne ćwiczenia.