Jakie aktywności powinien wykonywać senior?

Starsza osoba nie jest skazana na leżenie w łóżku czy siedzenie w fotelu przed telewizorem. To wręcz niewskazane! Jeżeli senior może się poruszać, to powinien mieć zapewnioną aktywność fizyczną. W jakiej formie najlepiej? O tym w poniższym tekście!

Na początku warto zaznaczyć, że seniorzy nie powinni wyjątkowo się przemęczać. Pamiętajmy, że ich kości są już słabsze, serce mniej wydolne, a organizm gorzej reaguje na duży wysiłek. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio dawkowany ruch jest konieczny do zachowania dobrej formy!

Dlaczego senior powinien się ruszać?

Dobrze dobrana dawka ruchu to przede wszystkim pozytywny wpływ na mięśnie – w tym serce. Nawet starsi ludzie muszą angażować swoje stawy, kości oraz ścięgna, by te umożliwiały sprawne funkcjonowanie. Ruch działa też korzystnie na krwiobieg, pozwala dostarczyć komórkom więcej tlenu i wspomaga pracę wszystkich układów.

Jak więc widzisz, siedzenie w domu nie jest dobrym rozwiązaniem dla starszego człowieka! A jak powinien odbywać się ruch dla takiej osoby? O czym należy wiedzieć?

Jaki ruch dla seniora jest wskazany?

Ruch powinien być dobrany w zależności od możliwości seniora. Dla bardziej schorowanych osób zalecany jest spacer na świeżym powietrzu. Jeżeli starsza osoba może więcej, to polecamy rower czy nordic walking. Nie polecamy za to biegania – to mocno obciąża stawy i może źle odbić się na kościach człowieka w podeszłym wieku. Alternatywą dla tej aktywności będzie basen!

Warto robić też ćwiczenia w domu. Poruszanie kończynami, delikatne skłony czy rozciąganie to sposób na długowieczność i spokój ciała i ducha. Im więcej taka osoba się rusza (bez nadmiernego forsowania), tym dłużej jej organizm będzie w dobrej formie, a umysł poradzi sobie z utrudnieniami wieku starczego.

Pamiętaj, że więcej porad znajdziesz na stronie http://domseniora24.pl/ oraz wpisując w wyszukiwarkę hasło „dom seniora mazowieckie”. Pomóż swoim rodzicom i dziadkom pozostać w jak najlepszej formie!