Kanałowe leczenie zębów

U wielu ludzi leczenie kanałowe zębów wywołuje ogromny strach, nie tylko przed bólem, ale także przed niemałym wydatkiem. Leczenie kanałowe, inaczej nazywa się endodoncją i jest to zabieg stomatologiczny, mający na celu usunięcie infekcji z wnętrza zęba. Może również chronić ząb przed przyszłymi infekcjami.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Utarło się w społeczeństwie, że leczenie zębów w ogóle jest bolesne i nieprzyjemne, a kanałowe już w szczególności. Aby zrozumieć na czym taki zabieg polega, warto poznać kilka faktów dotyczących samych zębów: każdy ząb składa się z korony i korzeni. Korona znajduje się nad dziąsłem, podczas gdy korzenie znajdują się poniżej i przyczepiają ząb do kości szczęki. Wewnątrz korony i korzenia lub kanału korzeniowego znajduje się miazga, odżywiająca ząb i nawilżająca otaczający materiał. Nerwy w miazdze wyczuwają ciepło i zimno jako ból. W związku z tym, że zabieg endodoncji odbywa się wewnątrz zęba, bardzo często stosuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Poszczególne etapy to:

  • oczyszczenie kanału – wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog wykonuje niewielki otwór dostępowy na powierzchni zęba i bardzo małymi pilnikami usuwa chorą i martwą tkankę miazgi;
  • wypełnienie kanału – na tym etapie ząb jest dokładnie czyszczony, a następnie wypełniany specjalnym materiałem, uszczelniającym kanały. Po leczeniu kanałowym ząb jest martwy. Pacjent nie będzie już odczuwał bólu w tym zębie, ponieważ tkanka nerwowa została usunięta, a infekcja wyeliminowana;
  • dodanie korony lub wypełnienia – mimo że ząb nie będzie już bolał, będzie bardziej kruchy.

Co warto wiedzieć o implantach dentystycznych?

Dbanie o zęby jest bardzo ważne, a zaniedbania tego obszaru mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Czasami tak się zdarza, że po usunięciu kilku lub kilkunastu zębów jedyną opcją jest wstawienie implantów. Implant zęba ma za zadanie zastąpić braki w uzębieniu. Za pomocą specjalnych urządzeń chirurg umieszcza implant w kości szczęki, który działa jak kotwica dla sztucznego zęba, zwanego koroną. Implanty mają mnóstwo zalet, np. są wygodne, ponieważ nie trzeba ich wyjmować na noc czy ograniczają powstawanie próchnicy na pobliskich zębach. Z pewnością warto zainwestować w dobre implanty. W tym celu można wybrać SmileUp – Dentysta Warszawa. Bardzo ważną kwestią jest jednak to, że implanty dentystyczne nie są odpowiednie dla wszystkich. Urządzenia do implantacji muszą łączyć się z kością szczęki, więc kości pacjenta muszą być zdrowe, zanim będą mogły zostać poddane zabiegowi implantacji.