Kaszel w nocy – objawy, przyczyny i leczenie

Męczący kaszel w nocy potrafi zakłócić sen nie tylko dorosłym, lecz także dzieciom. Przyczyn jego wystąpienia może być wiele, począwszy od zwykłego zakrztuszenia, na chorobach o różnorakim podłożu skończywszy. Podejście do leczenia kaszlu w dużej mierze zależy od źródła jego wystąpienia. Mokry kaszel u dziecka w nocy – co podać? Dowiedz się, jak skutecznie złagodzić kaszel nocny u dziecka.

Skąd się bierze kaszel w nocy u dziecka?

Kaszel w nocy jest odruchem bezwarunkowym wywołanym podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Umożliwia oczyszczanie ich z zalegającej w nich wydzieliny lub usunięcie zalegających tam ciał obcych1.

Duszący kaszel u dziecka w nocy najczęściej jest objawem chorobowym. Jeśli towarzyszą mu objawy takie jak katar, gorączka czy ból gardła, wymaga on porady lekarskiej2.

Duszący kaszel w nocy – możliwe przyczyny

Okazuje się, że zarówno suchy, jak i mokry kaszel w nocy może zostać wywołany przez kilka niezależnych czynników. Przyczyny kaszlu mogą mieć pochodzenie płucne i pozapłucne. Szacuje się, że u 38–82% chorych za wystąpienie kaszlu odpowiedzialna jest więcej niż jedna przyczyna3.

Nocny kaszel u dziecka najczęściej ma podłoże wirusowe i może dotyczyć nawet 80% wszystkich przypadków. W większości jest to infekcja górnych lub dolnych dróg oddechowych.

Pozostałe przyczyny kaszlu u dziecka w nocy

Ostry kaszel u dziecka mogą też spowodować następujące choroby3:

  • astma,
  • zaostrzenie POChP,
  • zatorowość płucna,
  • niewydolność krążenia,
  • zaburzenia krtaniowe,
  • zaburzenia rytmu serca.

Dlaczego kaszel nasila się wieczorem?

Czasami zupełnie nieświadomie możemy się sami do tego przyczynić, podając dziecku wykrztuśny syrop na kaszel na noc. Nie bez powodu w ulotkach dołączanych do tego typu produktów napisane jest, że nie powinno się ich przyjmować przed snem. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może skutkować tym, że pojawi się właśnie męczący kaszel u dziecka w nocy.

Duszący kaszel w nocy – jak pomóc dziecku?

Podejście do leczenia kaszlu u dziecka w dużej mierze zależy od jego charakteru. Jeśli kaszel jest suchy, bardzo silny lub męczący, zaleca się stosowanie leków przeciwkaszlowych. Nie powinno się ich jednak podawać na kaszel produktywny. W chorobach z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych powinno się podawać leki nasilające odkrztuszanie (wykrztuśne) i rozrzedzające wydzielinę (mukolityczne)4.

Co na męczący kaszel w nocy u dziecka?

Jeśli dziecko kaszle w nocy, można spróbować podać mu deflegmin tabletki. Deflegmin w postaci tabletek stosuje się w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Lek ten zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza wytwarzanie surfaktantu płucnego oraz czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. Dzięki temu zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych i usprawnia jego transport (klirens śluzowo-rzęskowy). Zwiększając wydzielanie płynów do drzewa oskrzelowego i poprawiając klirens śluzowo-rzęskowy, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel5.

Tabletki Deflegmin można podawać dzieciom od 6. roku życia. Zalecana dawka dla dzieci między 6. a 12. rokiem życia to pół tabletki 2 do 3 razy na dobę, a dla dzieci w wieku powyżej 12 lat początkowo przez 2 do 3 dni, 1 tabletka 3 razy na dobę, następnie dawkę należy zmniejszyć do 1 tabletki 2 razy na dobę5.

Należy pamiętać, że Deflegmin to lek, dlatego przed podaniem powinno się zapoznać z treścią ulotki dołączonej do opakowania, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu. Ponadto w przypadku braku jakiejkolwiek poprawy stanu zdrowia pomimo przyjmowania leku zaleca się konsultację z lekarzem.

Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka w nocy

Uporczywy kaszel w nocy można spróbować załagodzić, stosując domowe sposoby, w szczególności4:

  • nawilżenie wdychanego powietrza poprzez zastosowanie nawilżacza pokojowego,
  • inhalacje roztworu soli fizjologicznej,
  • odpowiednie nawadnianie organizmu.

Aby ułatwić dziecku oddychanie przy kaszlu mokrym i zapewnić mu spokojny sen, warto zadbać też o odpowiednią pozycję. Głowa pociechy powinna znajdować się na nieco wyższym poziomie niż

reszta ciała. Usprawni to odkrztuszanie i usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

 

Bibliografia:

  1. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel—trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej, 2017. tom 11, nr 4, 149-155 .
  2. Jassem, Damps-Konstańska I., Przewlekły kaszel— przyczyny, leczenie, Medycyna Paliatywna w Praktyce 2007, 1, 1, 1–5.
  3. Batura-Gabryel H., Kaszel – trudny problem kliniczny, Nowa Medycyna 1/2012.
  4. Jankowski M., Kaszel, Medycyna Praktyczna, 2017.
  5. ChPL Deflegmin [dostęp 22.01.2022]