Czym się zajmuje naturopata?
Naturopata to specjalista preferujący holistyczne podejście do zdrowia oraz techniki wspierające naturalne zdolności organizmu do samoleczenia i regeneracji. Jakie to techniki? Czy warto polegać na pomocy naturopaty? Odpowiadamy!
Leczenie u naturopaty bywa przedmiotem licznych kontrowersji. Tymczasem, ten specjalista, choć opiera się na wielu technikach niezaliczających się do medycyny konwencjonalnej, realnie leczy pacjentów i pomaga w profilaktyce zdrowotnej. Czym dokładnie zajmuje się naturopata?
Kim jest naturopata?
Naturopata jest specjalistą zajmującym się medycyną naturalną, której zadaniem jest wspieranie naturalnych zdolności organizmu do samodzielnego leczenia. Naturopaci stosują różne metody leczenia – ziołolecznictwo, homeopatię, dietę, hydrokolonoterapię, masaże, fale elektromagnetyczne czy osteopatię. W Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Zawodów ISCO zawód ten klasyfikowany jest do sekcji Inni praktycy zdrowia (32). W Polsce występuje pod różnymi numerami kodów, a jego charakterystyka brzmi: „stosuje niekonwencjonalne naturalne metody terapii i leczenia takie jak: ziołolecznictwo, arteterapię, diety, akupunkturę, akupresurę, hydroterapię, irydologię, i inne w połączeniu z praktykami klasycznej medycyny; udziela porad dotyczących higieny życia, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej; poprawia jakość życia pacjentów i promuje zdrowy styl życia.” [źródło 1]
Czym się zajmuje naturopata?
Przede wszystkim, naturopata leczy, poprawia zdrowie i samopoczucie pacjentów oraz działa prewencyjnie. Praca naturopaty opiera się więc na holistycznym (kompleksowym) podejściu do zdrowia, za pomocą różnorodnych terapii naturalnych, edukacji oraz profilaktyki zdrowotnej.
Naturopaci przeprowadzają najczęściej szczegółowe wywiady zdrowotne i wykorzystują różne narzędzia diagnostyczne, aby ocenić stan zdrowia pacjenta. Również we właściwej diagnozie, naturopata uwzględnia wszystkie aspekty życia pacjenta, w tym fizyczne, emocjonalne i duchowe, aby opracować jak najlepszy i najbardziej wartościowy plan leczenia czy prewencji.
Techniki leczenia stosowane przez naturopatę
Jak już wspomnieliśmy, naturopata stosuje różnorodne techniki leczenia, których zadaniem jest wspieranie naturalnych zdolności organizmu do leczenia i regeneracji.
Jedną z bardziej popularnych metod jest ziołolecznictwo, a więc użycie roślin leczniczych oraz ziół w celu leczenia i zapobiegania chorobom. Rośliny te są często stosowane w formie ekstraktów, naparów, kapsułek, maści i innych preparatów. Naturopatia to bardzo szeroka dziedzina, niektórzy naturopaci specjalizują się właśnie w ziołolecznictwie, inny w homeopatii, oraz tak jak znany naturoapata w Warszawie, specjalizują się w biorezonansu i wykorzystywaniu fal millimetrowych zgodnie z opisem rządowym. [źródło 2]
Naturopaci często stosują również leczenie w formie odpowiedniej diety. Układają wówczas spersonalizowane plany żywieniowe oraz suplementację celem poprawy zdrowia i prewencji chorób.
Kolejną popularną techniką leczenia zaliczaną do naturoterapii jest homeopatia. Polega ona na leczeniu mikrodawkami substancji, które w większych ilościach wywołują objawy choroby.
Naturopaci mogą stosować również akupunkturę (wkłuwanie cienkich igieł w określone punkty na ciele celem przywrócenia równowagi energetycznej) oraz hydroterapię, która zakłada leczenie różnych chorób za pomocą wody, np. w formie zimnych okładów, gorących kąpieli czy natrysków.
Do naturoterapii zalicza się także detoksykację i terapię manualną, a więc masaże, osteopatię czy chiropraktykę, a także terapię ruchową oraz ćwiczenia, w tym stosowanie technik relaksacyjnych.
Naturopaci mogą również stosować różnorodne narzędzia falowe jako uzupełnienie innych naturalnych metod leczenia. Do takich technik zalicza się: magnetoterapię, która zakłada użycie do leczenia pola magnetycznego, biorezonans polegający na wykorzystaniu fal elektromagentycznych, terapię ultradźwiękową (fale ultradźwiękowe), terapię światłem LED czy biofeedback pozwalający pacjentom na kontrolę fizjologicznych funkcji organizmu poprzez informacje zwrotne dostarczane przez specjalistyczne urządzenia.
Czy warto leczyć się u naturopaty?
Nie ulega wątpliwości, że korzystając z usług naturopaty pacjenci uczą się jak lepiej dbać o swoje zdrowie na co dzień, a poszczególne terapie są dostosowane do ich specyficznych potrzeb i warunków zdrowotnych. Ponadto, wykorzystanie naturalnych terapii minimalizuje ryzyko skutków ubocznych, występujących czasem przy stosowaniu tradycyjnych leków.
Choć korzystanie z pomocy naturopaty może wydawać się kontrowersyjne, należy pamiętać, że ten specjalista wykorzystuje metody leczenia mające realne podstawy naukowe. Mimo, iż nie wszystkie techniki wykorzystywane przez naturopatów są zaliczane do praktyk medycyny konwencjonalnej, to wciąż charakteryzują się skutecznością, i wykorzystują aktualną wiedzę na temat ludzkiego ciała i jego funkcjonowania z zakresu biologii i medycyny. Naturopaci pomagają również odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, a także zapobiegać różnym chorobom. To bezsprzeczne zalety ich pracy.
Warto jednak zaznaczyć, że niemal zawsze, a szczególnie w obliczu wystąpienia poważnych dolegliwości i schorzeń, warto pomoc naturopaty połączyć z leczeniem medycyną konwencjonalną. Dbałość o zdrowie i skuteczne leczenie wiąże się bowiem również z wykonywaniem badań i terapią medyczną (np. farmakoterapią), których żaden naturopata nie będzie w stanie zapewnić pacjentowi. Należy więc zachować zdrowy rozsądek zarówno w kwestii polegania na naturoterapii, jak i w sposobach leczenia i ogólnej profilaktyce zdrowotnej.
Źródła:
1) https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow/-/klasyfikacja_zawodow/zawod/323009
2) https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca/-/InfoDoradcaPlus/zawod/323009?_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_backURL=https%3A%2F%2Fpsz.praca.gov.pl%2Frynek-pracy%2Fbazy-danych%2Finfodoradca%2F%2F-%2FInfoDoradcaPlus%2Flitera%2FN&_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_description=about