Kolposkopia szyjki macicy – jak ważne jest to badanie?

Każdego roku niemal trzy tysiące kobiet w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór szyjki macicy. Umiera ponad połowa z nich. Te zatrważające statystyki spowodowane są zbyt późną diagnozą. Ile kobiet wciąż mogłoby cieszyć się życiem, gdyby w porę zdecydowały się na wizytę w gabinecie lekarza i wykonanie kolposkopii? Tego nie wiemy, ale jedno wiadomo na pewno: warto poddawać się badaniu kolposkopowemu. Może uratować zdrowie, a nawet życie pacjentki!

Kolposkopia to małoinwazyjna metoda badania dolnego odcinka dróg rodnych. Jest to jedno z najczęściej przeprowadzanych badań ginekologicznych pozwalających na ocenę stanu szyjki macicy. Wykorzystywana jest w profilaktyce i diagnozowaniu stanów nowotworowych. Kolposkopia jest wziernikowaniem pochwy, sromu oraz szyjki macicy. Badanie to charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, a ryzyko wystąpienia powikłań po jego przeprowadzeniu jest niewielkie. Jest bezbolesne. Natomiast kobieta może odczuwać dyskomfort związany z badaniem ginekologicznym – to bardzo indywidualna kwestia.

Wskazania do badania kolposkopowego

Ginekolog zaleca zabieg kolposkopii wszystkim pacjentkom, które uzyskały nieprawidłowy wynik rutynowo wykonywanego badania cytologicznego. Jest to kolejny etap diagnostyki nowotworowej. Innym powodem do przeprowadzenia tego badania jest zauważenie zmian o podejrzanym wyglądzie i strukturze. Kolposkopię stosuje się także w przypadku:

  1. występowania krwawień po współżyciu,
  2. nawracających, trudnych do leczenia infekcji dróg rodnych,
  3. zbyt obfitych miesiączek,
  4. bólu w okolicach narządów płciowych,
  5. zapalenie szyjki macicy,
  6. ostrego lub powracającego stanu zapalnego szyjki macicy.

Kolposkopia – przygotowanie do badania

Nie wymaga wyjątkowych przygotowań ani wykonywania specjalistycznych badań. Na około tydzień przed planowaną wizytą należy powstrzymać się przed współżyciem oraz zaniechać irygacji pochwy. Nie wolno także stosować środków, globulek ani tabletek dopochwowych. Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, po czym przystępuje do badania ginekologicznego.

Przebieg badania kolposkopowego

Badanie w swoim przebiegu przypomina tradycyjne badanie ginekologiczne. Ginekolog wprowadza specjalny wziernik. Otrzymuje dzięki niemu powiększony, trójwymiarowy obraz pochwy. Kolposkop przystosowany jest do obserwacji nabłonka oraz naczyń krwionośnych. Lekarz dzięki możliwościom tego urządzenia jest w stanie odnotować nawet najdrobniejsze niuanse w strukturze ich budowy oraz przejrzystości. Następnie przy pomocy soli fizjologicznej specjalista usuwa wydzielinę z pochwy i ponownie wraca do oględzin. Kolejnym krokiem jest przemycie nabłonka roztworem kwasu octowego lub mlekowego. Samo badanie kolposkopowe trwa kilka minut.

Kolposkopia z biopsją

W przypadku uwidocznienia w badaniu kolposkopowym niepokojących zmian, lekarz może zadecydować o pobraniu wycinków z szyjki macicy. Fragmenty tkanek zebrane dzięki biopsji celowanej trafiają następnie do laboratorium, w którym ocenione zostaną pod badaniem mikroskopowym. Czas oczekiwania na wyniki to około dwóch tygodni.

Gdzie warto wykonać badanie kolposkopowe?

Tego rodzaju badania zawsze należy wykonywać u najlepszych specjalistów. Wybór odpowiedniej placówki jest kluczowym, jeżeli zależy nam na profesjonalizmie lekarzy oraz bezpieczeństwie przeprowadzanych przez nich procedur. Centrum ginekologiczne może być tu najlepszym rozwiązaniem – to kompleksowe usługi i opieka lekarzy wielu różnych specjalizacji.