Komora hiperbaryczna jest jednym z bardziej zaawansowanych sprzętów medycznych, które zyskuje coraz większą popularność w ostatnich latach. Pozytywnie wpływa na stan zdrowia pacjentów i potrafi wspomagać leczenie wielu różnych schorzeń. Przychodnia Toruń to jedno z kilku miejsc na mapie Polski, gdzie można skorzystać z tego zabiegu. Czym dokładnie jest komora hiperbaryczna, jakie są efekty korzystania z niej oraz przeciwwskazania?
Komora hiperbaryczna – na co pomaga i czym dokładnie jest?
Komora hiperbaryczna jest kilku- do kilkunastometrową, szczelnie zamkniętą konstrukcją dla jednej lub kilku osób. Wewnątrz panuje ciśnienie, które jest nawet 3-krotnie wyższe od atmosferycznego. W komorze znajduje się czysty tlen. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu tlen może łatwiej i skuteczniej dotrzeć do najdalszych tkanek i komórek, by je zregenerować. Tlen przedostaje się nawet do tych komórek, które są w miejscach nieukrwionych. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów dostarczania tlenu do komórek. Przychodnia Toruń to jedno z kilku miejsc na mapie Polski, gdzie można skorzystać z tego zabiegu.
Zabieg w komorze hiperbarycznej jest bezinwazyjny i bezpieczny, stosowany przy wielu rodzajach schorzeń. Trwa maksymalnie 45 minut, przy czym długość trwania jest dostosowywana indywidualnie do każdej osoby i występującego schorzenia. Zabieg ten powtarza się cyklicznie przez jakiś czas.
Leczenie z pomocą komory hiperbarycznej pomaga wszędzie tam, gdzie potrzebna jest poprawa procesów fizjologicznych w ciele. Wskazane jest podczas chorób immunologicznych, chorób układu nerwowego, stanów zapalnych i sytuacji trudnego gojenia się ran, schorzeń układu krążenia, cukrzycy, anemii, jak również podczas chorób przewlekłych, takich jak odleżyny, niewydolność żylna, martwice, zakażenia. Korzystanie z komory hiperbarycznej pomaga także podczas walki z nadwagą i hamuje procesy starzeniowe w organizmie.
Komora hiperbaryczna – przeciwwskazania do zabiegu
Z komory hiperbarycznej nie może korzystać każdy. Przeciwwskazaniami do zabiegu są takie objawy, jak np. występowanie krwotoków, choroby zatok i uszu, niektóre choroby płuc oraz operacje przeprowadzone na klatce piersiowej, posiadanie rozrusznika serca, a także ciąża.
Komora hiperbaryczna – powikłania
Możliwe jest, że po zabiegu wystąpią pewne powikłania, takie jak np. ból głowy i zmęczenie, które pojawiają się na skutek zbyt dużego ciśnienia. U niektórych pacjentów zdarzają się też wymioty.
Zabieg w komorze hiperbarycznej jest bezpieczny i skuteczny, dlatego coraz więcej ośrodków, jak np. https://doktor.net.pl, zdecydowało się na wprowadzenie go do swojej oferty.