Ginekologia to specyficzny dział medycyny, poświęcony profilaktyce oraz leczeniu schorzeń żeńskiego układu płciowego. W jej obszarze coraz większą rolę odgrywają narzędzia telemedyczne, które ułatwiają pacjentkom z różnych grup wiekowych korzystanie ze specjalistycznej pomocy. Zdalną konsultację z ginekologiem przeprowadzić można w wielu przypadkach, związanych m.in. z diagnostyką zaburzeń miesiączkowania, stosowaniem antykoncepcji oraz leczeniem niepłodności, stanów zapalnych czy nowotworów narządów płciowych.
Z jakimi objawami można się zwrócić do ginekologa przyjmującego przez internet?
Konsultacja ginekologiczna online nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Do specjalisty można się zwrócić z wieloma charakterystycznymi objawami w obrębie żeńskich narządów rozrodczych. Do najczęściej omawianych problemów należą przewlekłe lub ostre bóle w podbrzuszu, a także upławy, pieczenie i swędzenie sromu oraz pochwy. Porada u ginekologa online może być pomocna również w przypadku zatrzymania okresu, nieregularnego miesiączkowania czy nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z narządów płciowych. Pacjentki często potrzebują konsultacji ze względu na uciążliwe, silne bóle menstruacyjne oraz plamienia między miesiączkami. Z ginekologiem omówić można również dolegliwości występujące podczas współżycia, problemy związane z zajściem w ciążę czy nienaturalne zmiany w obrębie narządów płciowych.
Jakie działania może przeprowadzić ginekolog online?
Aby przeprowadzić bardziej dokładną diagnostykę, ginekolog online może zlecić wykonanie różnych badań. Z reguły dotyczy to morfologii z oznaczeniem poziomu hormonów płciowych, co często jest konieczne w przypadku problemów z miesiączkowaniem i owulacją. Lekarz może też zlecić badanie cytologiczne, USG powłok brzusznych, USG piersi, wymaz czystości pochwy, mammografię, urografię, cystoskopię czy badanie urodynamiczne, a nawet tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Konsultacja ginekologiczna online pozwala ponadto specjaliście na interpretację przedstawionych wyników badań, dlatego pacjentka nie musi ich dostarczać osobiście. Przeprowadzając szczegółowy wywiad na drodze zdalnej, lekarz może wykryć niektóre objawy infekcji intymnych – takie jak np. bakteryjne zapalenie pochwy, zapalenie pęcherza czy grzybicę pochwy. Schorzenia te często zniechęcają do opuszczania domu, dlatego ich trafna diagnostyka podczas e-konsultacji ma szczególne znaczenie dla pacjentek.
Czy ginekolog online może wystawić receptę elektroniczną?
Jeżeli podczas konsultacji przeprowadzanej online ginekolog uzna to zasadne, może przepisać pacjentce odpowiedni lek. Od specjalisty uzyskać zarówno nową receptę, jak i przedłużyć farmakoterapię wcześniej przyjmowanych środków. To drugie rozwiązanie często praktykowane jest w przypadku kontynuowania zastępczej terapii hormonalnej, a także przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Recepta online od ginekologa może być wystawiona również na inne leki, np. środki dopochwowe. Pacjentka może też poprosić o tzw. tabletkę dzień po, czyli antykoncepcję awaryjną. Efektywność jej przyjęcia w dużym stopniu zależy od szybkości działania, ponieważ środki te zapewniają najwyższą skuteczność w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin od momentu obycia niezabezpieczonego stosunku. Ginekolog wystawia e-receptę po odbyciu konsultacji, a kod PIN niezbędny do jej zrealizowania przesyłany jest w wiadomości SMS lub e-mailem.
Jakie są ograniczenia konsultacji ginekologicznych online?
Porada u ginekologa online nie jest niestety w stanie zastąpić wizyt, które wymagają przeprowadzenia badań fizykalnych. Z oczywistych względów nie umożliwia ona też realizacji zabiegów. Dotyczy to chociażby operacyjnego usuwania dużych torbieli, polipów czy mięśniaków macicy, co wymaga wcześniejszego dokonania szczegółowych badań. Rozmowa z ginekologiem przyjmującym online stanowi natomiast alternatywę dla standardowych konsultacji stacjonarnych, ponieważ pozwala na przepisanie recepty, wystawienie zwolnienia lekarskiego czy omówienie wyników badań z pacjentką.