Kontrole dentystyczne – kiedy i jak często?

Wizyty u dentysty nie raz budzą skrajne emocje wśród pacjentów. Jeśli w dzieciństwie miała miejsce mało przyjemna sytuacja w gabinecie stomatologicznym, szansa na to, że taki człowiek będzie unikać regularnych kontroli, drastycznie wzrasta. Prawda jest taka, że tylko systematyczne wizyty u dentysty pozwalają utrzymać zdrowie i higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie. Sprawdź, jak często powinieneś odwiedzać stomatologa, aby móc cieszyć się nienagannym uśmiechem przez wiele lat.

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są istotne?

Wielu pacjentów decyduje się na omówienie wizyty u stomatologa dopiero w momencie, gdy odczuwają ból w zębie lub obserwują inne niepokojące objawy w obrębie jamy ustnej. Takie podejście nie jest niestety odpowiednie. Często skomplikowanych zabiegów da się uniknąć, jeśli dentysta odpowiednio wcześnie zdiagnozuje problem. Na początkowym etapie wiele schorzeń nie objawia się w postaci miejscowego bólu lub nadwrażliwości. W Polsce higiena jamy ustnej jest na niskim poziomie, co skutkuje częstym występowaniem próchnicy, obumierających zębów lub w ostateczności ubytkami w uzębieniu. Jeśli dentysta (Wrocław) w porę wprowadzi odpowiednie leczenie, istnieje szansa, że będzie ono mniej inwazyjne i zdecydowanie mniej bolesne.

Kontrole stomatologiczne – jak często powinny się odbywać?

W większości przypadków to lekarz prowadzący danego pacjenta, decyduje o częstotliwości wizyt w gabinecie. Istnieje wiele różnych przewlekłych chorób oraz dolegliwości, przy których regularne kontrole stomatologiczne to podstawa do utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Jeśli chodzi o osoby dorosłe, dentyści zalecają, aby wizyty odbywały się przynajmniej raz na pół roku. Taka częstotliwość pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych chorób na tak wczesnym etapie, że zabieg będzie stosunkowo szybki i mało inwazyjny. Jeśli natomiast dentysta w trakcie wizyty zauważy zmiany w jamy ustnej, które go zaniepokoją, wyznaczy datę kolejnej kontroli w terminie szybszym niż sześć miesięcy.

Natomiast w przypadku dzieci, które posiadają mleczne uzębienie, zalecane jest odwiedzanie gabinetu stomatologicznego raz na trzy miesiące. Dlaczego ten termin jest krótszy niż u osób dorosłych? Zęby mleczne są bardziej podatne na mineralizację, dlatego u dzieci istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia próchnicy.

Warto zaznaczyć, że nie powinno się zwlekać z pierwszą wizytą malucha w gabinecie dentystycznym. Kontrola jamy ustnej u dziecka powinna odbyć się jeszcze przed ukończeniem 18 miesiąca. Często pierwsze wizyty polegają głównie na adaptacji najmłodszych do gabinetu oraz na poznaniu się z lekarzem.

Kluczem do sukcesu jest dobry specjalista – dentysta Wrocław

Niezależnie od tego, czy planujesz wizytę u dentysty dla siebie lub swojego dziecka, warto sprawdzić opinie o interesującej Cię placówce. W większości przypadków kliniki, które znajdują się w dużych miastach, takich jak Wrocław, Kraków lub Poznań, cieszą się dużą popularnością oraz pozytywnymi komentarzami.

Często znalezienie dobrego dentysty zajmuje trochę czasu – jednak zdecydowanie nie warto przyspieszać tego procesu. Przetestuj kilka różnych placówek i wybierz specjalistę, którego podejście do pacjenta będzie Ci najbardziej odpowiadać.