Wraz z rozwojem medycyny coraz więcej specjalistów z zakresu zdrowia interesuje się zdobyciem tytułu osteopaty. Osteopatia kojarzy się ze specjalistą, który szybko i bezpiecznie potrafi rozwiązać wiele problemów zdrowotnych – także tych, z którymi nie radzi sobie tradycyjna medycyna. Jest to prawdą, ponieważ osteopatia patrzy na daną dolegliwość znacznie szerzej, szukając jej przyczyn w całym ciele. W dzisiejszych czasach ludzie znacznie chętniej wybierają tego typu manualne metody leczenia. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu w Polsce wielu specjalistów kształci się właśnie w tym kierunku.
Czym zajmuje się osteopata?
Osteopata zajmuje się diagnostyką i terapią różnego rodzaju problemów zdrowotnych niemal wyłącznie za pomocą dłoni. Stosuje on indywidualnie dobrane metody manualne celem m.in.:
- przywrócenia równowagi wewnętrznej ustroju
- zmniejszenia dolegliwości bólowych
- zmniejszenia napięć w obrębie tkanek miękkich
- wzmocnienia odporności
- mobilizacji struktur nerwowych i stawowych oraz powięzi
- uwolnienia tzw. punktów spustowych
- poprawy funkcji trawiennych
- poprawy drenażu żylnego i limfatycznego
Stosowane przez osteopatę techniki są w pełni bezpieczne, ponieważ dobiera się je do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Efekty takiej terapii są bardzo dobre – często zdarza się, że widoczna poprawa stanu zdrowia następuje już po pierwszej wizycie. Aby jednak leczenie było skuteczne, osteopata musi przejść wieloletnie szkolenie i posiadać ogromną wiedzę z zakresu medycyny, anatomii, fizjologii i biomechaniki ludzkiego ciała.
Kto może zostać osteopatą?
Osteopatą może zostać magister fizjoterapii lub lekarz medycyny. Aby zdobyć ten tytuł należy ukończyć studia osteopatyczne, które trwają zwykle 4 lub 5 lat. Jednocześnie przyszły osteopata musi posiadać niezbędne do tego cechy charakteru, takie jak wysoka empatia, życzliwość i chęć niesienia pomocy. Musi sprawnie łączyć różne wątki i posiadać zdolność logicznego łączenia faktów. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że rzeczywisty problem w obrębie prawego barku posiada swój początek w dysfunkcji wątroby. Osteopatia charakteryzuje się kompleksowym podejściem do ludzkiego ciała, taki specjalista powinien więc jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia znać szczegóły anatomii człowieka. Dążenie do bycia dobrym osteopatą zajmuje wiele lat. W związku z tym pożądaną cechą jest również cierpliwość i wytrwałość.
Jak zostać osteopatą?
Aby zostać osteopatą najpierw należy ukończyć studia fizjoterapeutyczne lub lekarskie. Następnie należy zapisać się do specjalistycznej szkoły, która oferuje kształcenia na osteopatę. Kształcenie odbywa się w formie weekendowych zjazdów, za które należy samodzielnie zapłacić. Biorąc pod uwagę długi okres nauki, często są to niemałe kwoty. Wychodząc naprzeciw kursantom niektóre Akademie Osteopatii oferują możliwość dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych. Przykładem trzymającej wysoki poziom Akademii Osteopatii, świadczącej taką możliwość, jest FICO-MUM Medycyna Osteopatyczna. Zakończenie kilkuletniej nauki kończy się napisaniem i obronieniem pracy dyplomowej z zakresu osteopatii. Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego kwalifikacje można zacząć tytułować się osteopatą.