Profilaktyka chorób jest bardzo ważną kwestią, o której zapomina wiele osób. Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć jest jak najbardziej słuszne. W prawidłowym dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie pacjentom mogą pomóc podstawowe badania laboratoryjne, których regularne wykonywanie uchroni przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. Pozwolą na szybkie wykrycie nieprawidłowości i właściwą reakcję.
Które badania należy wykonywać regularnie?
Badania laboratoryjne warszawa to jeden z najlepszych sposobów na potwierdzenie lub wykluczenie występowania wielu schorzeń. Powinno się je wykonywać również okresowo, w celu sprawdzenia podstawowych parametrów i funkcji organizmu lub kontroli skutków prowadzonego leczenia. Do najpopularniejszych i jednych z najważniejszych badań zalicza się morfologię. To właśnie na jej postawie możliwe jest określenie, w jakiej kondycji znajduje się organizm. Badanie ma na celu sprawdzenie poziomu poszczególnych elementów morfotycznych we krwi. Na podstawie tego badania lekarze są w stanie stwierdzić, czy w organizmie pacjenta rozwija się stan zapalny, niedokrwistość oraz inne choroby. Lekarz ocenia czy istnieją również wskazania do szerszej diagnostyki. Kolejnym ważnym badaniem jest badanie ogólne moczu. Tak jak morfologia należy ono do grupy badań podstawowych i należy je wykonywać przynajmniej co 2- 3 lata, a najlepiej raz w roku. Podczas badania sprawdza się parametry takie jak: barwa, PH czy odczyn. Każde odchylenie od normy jest dla lekarza istotną informacją i pozwala na doprecyzowanie kierunku dalszych badań. Pacjent profilaktycznie powinien również robić glukozę. Mimo, że kojarzona jest bardziej z badaniem dla kobiet w ciąży, jednak gdy pacjent znajduje się w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy, jest badaniem obligatoryjnym. Glukozę co roku powinny wykonywać przede wszystkim osoby z grupy ryzyka: z nadwagą, otyłe oraz te, których krewni mieli zdiagnozowaną cukrzycę.
Jakie badania krwi należy wykonywać poza podstawową morfologią?
Do równie ważnych badań krwi, jakie pacjenci powinni wykonywać poza morfologią, można zaliczyć np. OB, czyli tzw. odczyn Biernackiego. Wskazuje na stan zapalny w organizmie. Gdy dojdzie do takiego stanu, warto wykonać również CRP, czyli tzw. białka ostrej fazy, którego podwyższony poziom bardziej wskazuje na stan zapalny i pozwala przy okazji wstępnie ocenić jego przyczynę. Do najczęściej występujących przyczyn zalicza się infekcję wirusową lub bakteryjną. Coroczne badania warto też rozszerzyć o sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, który reguluje działanie tarczycy. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ coraz więcej osób choruje właśnie na tarczycę. Zimą, gdy słońca jest niewiele, a pacjenci skarżą się na zmęczenie, dodatkowym badaniem jest poziom stężenia witaminy D we krwi. Wpływa on na wiele procesów w organizmie, a deficyt witaminy skutkuje problemami ze snem, koncentracją oraz obniżeniem nastroju. Nawet podstawowa analiza próbki pobranej od pacjenta (morfologia) jest w stanie powiedzieć wiele o jego ogólnym stanie zdrowia oraz wskazać obszary, który warto byłoby przyjrzeć się bliżej. Więcej na temat badań laboratoryjnych znajdziesz na https://cmp.med.pl/.