Kurzajki: jak im zapobiegać i jak je zwalczać?

Kurzajki, zwane również brodawkami, to nieestetyczne zmiany skórne. Najczęściej występują one na dłoniach i stopach, rzadziej na pozostałych częściach ciała. Rozprzestrzeniają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zainfekowaną, ale nie tylko. Jak zapobiegać ich powstawaniu i jak je zwalczyć, gdy dojdzie już do zakażenia? Podpowiadamy.

Jak powstają kurzajki?

Wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialny za powstawanie kurzajek, przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobą nim zainfekowaną. Nierzadko również dochodzi do samozakażenia, czyli rozprzestrzeniania się wirusa u tej samej osoby. Brodawczakiem ludzkim można zarazić się również poprzez dotknięcie powierzchni, na której występuje ten patogen. Co ciekawe, nie każda osoba, która miała kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego, będzie borykać się z występowaniem kurzajek. Problem ten dotyczy głównie pacjentów, u których układ odpornościowy nie pracuje należycie. Ponadto, szczególnie narażone na występowanie tego typu zmian skórnych są osoby, cierpiące na atopowe zapalenie skóry lub przyjmujące leki immunosupresyjne.

Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek?

Żeby móc zapobiec występowaniu kurzajek, należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie ryzyka zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego. Dzięki odpowiednim działaniom istnieje również szansa na to, że zapobiegnie się jego rozprzestrzenianiu na inne osoby. Oto kilka zaleceń:

1. W trakcie korzystania z basenu lub wspólnej szatni najlepiej stosować obuwie ochronne,

2. Należy używać wyłącznie własnego ręcznika, butów oraz skarpetek,

3. Jeżeli na ciele pojawiają się brodawki, najlepiej ich nie dotykać, a jeśli tak się stanie, natychmiast umyć ręce,

4. Korzystając z basenu należy zaklejać zmiany plastrem,

5. Warto dbać o utrzymywanie suchych stóp.

Jak zwalczać kurzajki?

Osoby, na ciele których występują kurzajki, mogą zwalczyć je na kilka sposobów. Poniżej omawiamy kilka z nich:

1. Stosowanie preparatów na kurzajki. Tego typu rozwiązanie umożliwia samodzielne pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych. W aptekach dostępne są rozmaite specyfiki, przy użyciu których czynność ta przebiegnie niezwykle sprawnie i bezboleśnie. Przykładem dobrego środka na tego typu zmiany skórne jest preparat na kurzajki Brodacid, o którym można więcej przeczytać pod adresem brodaci.pl. Specyfik zawiera substancje czynne o sprawdzonym działaniu, co pozwala na samodzielne przeprowadzenie skutecznej kuracji w zaciszu własnego domu.

2. Wizyta w specjalistycznym gabinecie. Wybierając to rozwiązanie, można zdecydować się na skorzystanie z takiego zabiegu jak krioterapia – czyli wymrażanie pod wpływem bardzo niskich temperatur. Istnieją także inne metody eliminacji kurzajek. Mowa tu o laseroterapii, łyżeczkowaniu, a także elektrokoagulacji.

Sposobów na pozbycie się kurzajek jest wiele, więc każdy ma możliwość wybrania tego, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Zanim jednak rozpocznie się usuwanie danej zmiany należy mieć pewność, że jest to właśnie ta wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego.