Laktator elektryczny czy ręczny – na jaki się zdecydować?

Laktator jest ważnym elementem niezbędnika przyszłej mamy. Wybór odpowiedniego sprzętu nie należy jednak do łatwych. Na rynku dostępne są rozmaite modele o różnych cechach i funkcjach dodatkowych. Najpopularniejsze okazują się laktatory ręczne i elektryczne. Co należy o nich wiedzieć? Sprawdź, który typ urządzenia okaże się lepszy dla Ciebie.

Laktator jest ważnym elementem niezbędnika przyszłej mamy. Wybór odpowiedniego sprzętu nie należy jednak do łatwych. Na rynku dostępne są rozmaite modele o różnych cechach i funkcjach dodatkowych. Najpopularniejsze okazują się laktatory ręczne i elektryczne. Co należy o nich wiedzieć? Sprawdź, który typ urządzenia okaże się lepszy dla Ciebie.

Czym wyróżnia się laktator elektryczny

Laktator elektryczny jest bardziej zaawansowany niż laktator ręczny. Został skonstruowany tak, by nie wymagał samodzielnego „pompowania” imitującego ssanie. Odciąganie pokarmu zachodzi samoistnie. Za ten proces odpowiada sterowany elektrycznie mechanizm. Laktator zasilany jest prądem z sieci. Niektóre z modeli wyposażono w zasilanie na baterie. Przy odciąganiu pokarmy nie trzeba wysiłku fizycznego, dzięki czemu laktator elektryczny okazuje się znacznie wygodniejszy w użyciu od ręcznego.

Urządzenia tego typu często zostają wyposażone w dwufazowy system ssania, regulację siły ssącej, częstotliwości zassań i podciśnienia. Dostępne są modele odciągające pokarm z dwóch piersi jednocześnie. Można dostosować pracę urządzenia do indywidualnych preferencji. Laktator elektryczny uznawany jest za sprzęt wpływający na lepszą odpowiedź humoralną organizmu. Jego stosowanie okazuje się bezsiłowe i efektywne. W krótkim czasie pozwala odciągnąć duże ilości pokarmu. Wadą laktatora elektrycznego jest jednak jego cena. Zakup urządzenia okazuje się zdecydowanie bardziej kosztowny niż w przypadku modeli ręcznych. Ponadto laktatory elektryczne pracują dość głośno. Może to niepokoić maluchy i wywoływać u nich płacz.

Laktator ręczny – charakterystyka

Korzystanie z laktatora ręcznego wymaga użycia siły fizycznej. Trzymając dołączoną rączkę, pompuje się tak, by pokarm wydostał się z piersi. Pozyskiwanie mleka w ten sposób może męczyć i wymaga czasu. Z tego powodu ręczny laktator najlepiej sprawdza się do odciągania częściowego albo rzadszego odciągania większych ilości pokarmu. Wspomnianym rodzajem sprzętu uda się wykonać także odciąganie pełne, ale trwa ono dłużej niż przy modelach elektrycznych.

Używanie laktatora ręcznego jest pracochłonne i wymaga ciągłego pompowania dłonią. Odciąganie pokarmu nie generuje jednak hałasu i nie wymaga dostępu do prądu. Laktator ręczny jest cichy i dyskretny. Pokarm można odciągać nawet wtedy, gdy obok śpi dziecko. To również bardziej naturalne rozwiązanie. Nie trzeba obawiać się za szybkiego rytmu ssania. Ponadto laktatory ręczne mają prostą budowę, która ułatwia sterylizację urządzeń.

Laktator elektryczny – gdy często odciągasz pokarm

Laktator elektryczny będzie najlepszym wyborem, kiedy trzeba często odciągać mleko. W takim przypadku powinien pracować przynajmniej z prędkością 30 cpm (cykli na minutę). Laktator elektryczny zaleca się mamom, które planują powrócić do pracy, ale nie chcą rezygnować z karmienia piersią. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy zostawia się malucha z opiekunką i potrzebuje się odciągania pokarmu kilka razy na dobę. Laktator elektryczny sprawdzi się też, kiedy chce się pobudzić laktację. Ponadto urządzenie okaże się odpowiednie dla mam wcześniaków karmionych sondą.

Laktator ręczny – dobry do okazjonalnego stosowania

Laktatory ręczne są idealne do sporadycznego odciągania mleka. Okażą się wystarczające w czasie nawału pokarmu. Przyniosą ulgę, gdy wypełnienie piersi sprawia dyskomfort. Laktator ręczny będzie najlepszym wyborem, gdy ma się ograniczony budżet na skompletowanie wyprawki. To również odpowiednie urządzenie dla wszystkich osób ceniących cichą pracę urządzenia.

Na sklepowych i aptecznych półkach można znaleźć różne rodzaje laktatorów, przede wszystkim laktatory ręczne i elektryczne. Każde z urządzeń ma swoje wady i zalety, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i wymagań kobiety karmiącej piersią. Warto zastanowić się, jak często będzie się korzystać z laktatora, jakim budżetem się dysponuje i jak szybko chce się odciągać pokarm. Wzięcie pod uwagę tych kwestii powinno ułatwić dokonanie przemyślanego wyboru.