Każdy z nas pragnie mieć piękną skórę bez blizn, zmarszczek i innych niedoskonałości. Przełom XX/XXI wieku dał nam do tego nowe narzędzie. Zmiany skórne są skutecznie niwelowane przez laser frakcyjny. Jednak nie wszyscy są przekonani do tej metody. Dowiedz się, jakie są wady i zalety stosowania tego typu zabiegów!
Laser frakcyjny – czym jest? Jak działa?
Metoda ta jest oparta na zjawisku fototermolizy frakcyjnej. Wykorzystuje ona właściwości skóry do wchłaniania określonej długości fal elektromagnetycznych. Charakteryzuje się tym, że na powierzchni skóry są wykonywane pasma odseparowanych od siebie mikrouszkodzeń, które otoczone są przez nieuszkodzoną tkankę.To powoduje, że skóra wokół mikrouszkodzeń zostaje „zmuszona” do przyspieszonej regeneracji i w skutek tego zagojenia blizn. Jednak ostateczne efekty pojawią się do 3 miesięcy po zabiegu. W tym czasie skóra łuszczy się, a w niektórych przypadkach może być także opuchnięta.
Wskazania do zabiegu
Korzystanie z zabiegów, przy których jest wykorzystywany laser frakcyjny, jest uzasadnione, kiedy chcemy się pozbyć niedoskonałości powstałych na skutek np. oparzeń, urazów, operacji. Polecany jest również przy bliznach potrądzikowych, rozstępach oraz zmarszczkach. Korzystają z niego także starsze pacjentki w celu odjęcia sobie kilku lat.
Nie omijaj tego punktu, czyli o przeciwwskazaniach
Nawet jeśli jesteś już zachwycony tą metodą i wiesz, że na pewno z niej skorzystasz, zapoznaj się z zasadami mającymi zapewnić Ci bezpieczeństwo. Zabiegi laserem, pomimo że poprawią nasz wygląd, muszą zostać odłożone w czasie w niektórych sytuacjach. Przeciwwskazaniami do rozpoczęcia terapii są: ciąża, karmienie piersią, nowotwory, białaczka, cukrzyca, padaczka, czy wszczepiony rozrusznik serca. W czasie krótszym niż dwa tygodnie przed zabiegiem należy unikać także opalania, solarium, samoopalaczy, stosowania witaminy A i beta-karotenu. Ze względu na możliwe reakcje chemiczne, pół roku przed zabiegiem trzeba unikać leków zmniejszających krzepliwość krwi, antybiotyków o działaniu fotouczulającym, antydepresantów. Dodatkowo dobę przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu.
Poznaj przebieg zabiegu
Wizyta rozpoczyna się od oczyszczenia i zdezynfekowania skóry. Następnie jest poddawana działaniu lasera, a na koniec nakładana jest maska kojąca. Cały zabieg trwa około 30-60 minut w zależności od wielkości partii ciała.
Kilka dodatkowych faktów, o których musisz wiedzieć
Nie da się ukryć, że zabieg jest bolesny, a dyskomfort może pozostawać nawet do kilku godzin po zabiegu. Sposobem na zmniejszenie bólu podczas zabiegu jest jednak używanie kremów znieczulających. Poza tym, skutkami ubocznymi są zaczerwienienia, opuchlizna i przebarwienie skóry. Po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, dlatego lepiej zaplanować sobie kilka dni wolnego na ten czas. Rzadziej, ale mogą się także pojawić zakażenia bakteryjne, infekcje tj. opryszczka, bliznowce oraz blizny zanikowe. Pomimo tych skutków ubocznych trzeba zaznaczyć, że zabieg jest bezpieczny.
Ceny zabiegów
Stawki zmieniają się w zależności od partii ciała. Zaczynają się do kilkuset złotych (za pojedyncze partie ciała) i mogą osiągnąć nawet 2500 zł za zabieg na większej powierzchni (np. twarz, szyja, dekolt). Warto zaznaczyć, że laser frakcyjny to metoda, która potrzebuje powtórzeń, więc cenę należy pomnożyć przez ilość zabiegów. Na szczęście wiele gabinetów daje swoim stałym klientom zniżki.
Dla wielu osób zabiegi wykonywane tą metodą stały się szansą na normalne życie. Nam wszystkim także pozwalają poprawić wygląd, a przez to lepiej czuć się we własnej skórze. Dobór odpowiedniej kuracji laserem frakcyjnym należy powierzyć specjaliście, ufając mu, będziesz cieszyć się pożądanymi efektami.