Leczenie zaburzeń erekcji – jak podjąć odpowiednie działania?

Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane różnego typu czynnikami – od niewłaściwej diety i zmęczenia do poważnych chorób. W każdym przypadku należy przełamać wstyd i skonsultować się z lekarzem. Wykrycie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia może znacznie poprawić jakość życia i całkowicie zniwelować problem. W przypadku zaburzeń erekcji możliwe jest leczenie zarówno objawowe, jak i przyczynowe, są też inne niż farmakologia sposoby, by im zaradzić. Dowiedz się, co zrobić i do jakiego lekarza się udać, gdy pojawiają się kłopoty w sypialni.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji

Potencja to, najogólniej rzecz ujmując, zdolność mężczyzny do podjęcia satysfakcjonującego obie strony współżycia seksualnego. Nie należy mylić jej z płodnością, która w przypadku mężczyzn utrzymuje się do końca życia. Potencja ma związek z wieloma czynnikami, takimi jak stan zdrowia, nastrój, a także tryb życia i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Do najczęstszych zaburzeń w dziedzinie potencji należą te związane ze zdolnością do osiągnięcia i utrzymania pełnej erekcji. Zalicza się do nich również brak ochoty na współżycie seksualne. Przyczyny tych zaburzeń są bardzo zróżnicowane, a częstotliwość ich pojawiania się rośnie wraz z wiekiem [1]. Wśród przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się czynniki związane z psychiką, w tym na przykład depresję [3], problemy natury fizjologicznej (m.in. choroby naczyniowe i metaboliczne, takie jak cukrzyca, choroba wieńcowa czy miażdżyca) oraz nieprawidłowy poziom hormonów płciowych [4]. Zaburzenia erekcji mogą być też spowodowane niewłaściwym trybem życia (przemęczenie, stres) oraz nieprawidłową dietą, ubogą w składniki odżywcze takie jak cholina czy cynk.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Jedną z podstawowych metod w terapii zaburzeń erekcji jest zalecenie zmiany trybu życia na bardziej aktywny, a jednocześnie mniej stresogenny oraz zmiana nawyków żywieniowych. Należy pamiętać, że popęd i sprawność seksualna zależą od współdziałania układu nerwowego i naczyniowego, a te nie będą funkcjonować prawidłowo, jeśli się nie wysypiamy, nadmiernie się stresujemy, a na talerzu najczęściej kładziemy produkty typu fast food. Lekarz, po ustaleniu przyczyny zaburzeń, może też włączyć leczenie farmakologiczne, przyczynowe lub objawowe. Leczenie przyczynowe ma na celu zniwelowanie choroby, która jest powodem problemów z potencją, więc terapia uzależniona jest od właściwej diagnozy. Natomiast w przypadku leczenia objawowego stosuje się m.in. preparaty z substancją aktywną o nazwie syldenafil. Należą do nich na przykład Mensil i Mensil Max. Ułatwiają one osiągnięcie i utrzymanie wzwodu, mogą też przedłużać czas trwania erekcji oraz opóźniać wytrysk [5]. Mensil działa już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin. Lek ten przeznaczony jest dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Przypisy

1. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 03.11.2021.

2. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 03.11.2021.

3. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.

4. Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 03.11.2021.

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

Materiał zewnętrzny