Lekarz trycholog

Trycholog jest lekarzem medycyny specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Są to m.in. przetłuszczanie się włosów i skóry głowy, łuszczyca, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry głowy i łysienie na tle androgenowym. Lekarz trycholog zajmuje się również poprawą stanu i struktury włosów. Co jeszcze warto wiedzieć? Odpowiadamy poniżej!

 

  1. Lekarz trycholog – podstawowe informacje
  2. Wypadanie włosów – przyczyny

Niestety Polska należy do liderów jeśli chodzi o łysienie oraz nadmierne wypadanie włosów.

Lekarz trycholog – podstawowe informacje

Lekarz trycholog jest specjalistą zajmującym się wykrywaniem przyczyn problemów, które są związane z włosami i określaniu właściwej metody ich leczenia. Diagnoza i zalecenia medyczne są określane na podstawie wywiadu oraz wykonaniu szeregu badań. Następny etap polega na leczeniu łysienia oraz wypadania włosów. W wielu przypadkach trycholog współpracuje też z lekarzami innej specjalizacji, w tym z dermatologiem i endokrynologiem.
Najczęstszy problem, z jakim pacjenci udają się do takiego lekarza, to nadmierne wypadanie włosów. Pacjenci są często kierowani przez dermatologa zajmującego się chorobami skóry w szerszym zakresie. Trycholog zajmuje się tylko problemami skóry głowy i ma wiedzę, która jest niezbędna do tego, by właściwie diagnozować związany z tym obszarem ciała problem, eliminowaniem go oraz przywróceniem skóry głowy pacjenta do stanu, w jakim była przed pojawieniem się problemów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Niestety Polska należy do liderów jeśli chodzi o łysienie oraz nadmierne wypadanie włosów. W Europie w tej niechlubnej klasyfikacji wyprzedzają nas jedynie Czesi. Jakie są przyczyny tego negatywnego zjawiska? Najwięcej przypadków dotyczy osób po 50. roku życia. W takim przypadku wypadanie włosów można uznać za naturalną kolej rzeczy. Mimo tego jest to problem, który negatywnie wpływa na wygląd zewnętrzny i obniża samopoczucie.
Wiele wewnętrznych chorób również niekorzystnie wpływa na włosy. Do najczęstszych chorób zalicza się: zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, zaburzenia w funkcjonowaniu hormonów płciowych, nadciśnienie i choroby serca. Wypadanie włosów może być też spowodowane chorobami skórnymi: łupież, łuszczyca, grzybica. Wypadanie włosów może także występować na skutek problemów na tle psychicznym. Takie schorzenia dotyczą dzieci i dorosłych. Powodem mogą być lęki, zaburzenia psychiczne oraz stres.
Istnieje kilka podstawowych sposobów na pielęgnację włosów. Najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać, to:

  • unikanie gorącego nawiewu;
  • unikanie tarcia, ponieważ niszczy łuski;
  • stosowanie zbilansowanej diety, która wpływa na jakość cebulek włosów i skórę głowy;
  • stylizowanie włosów właściwymi kosmetykami;
  • prawidłowe rozczesywanie włosów.

Zadaniem trychologa jest ustalenie przyczyny stanu chorobowego skóry głowy i włosów oraz dobranie optymalnego sposobu leczenia i pielęgnacji włosów. Jeśli zmagasz się ze schorzeniami skóry głowy, nie zwlekaj i udaj się po pomoc już dziś!