Opadanie powiek jest dość częstą przypadłością, mogącą pogłębiać się wraz z wiekiem. Niestety, ale takie opadanie powiek może być swego rodzaju kompleksem dla wielu osób. Oczy z opadającą powieką wyglądają na zmęczone, przez co także nieco zmieniają odbiór wizualny danej twarzy. Można jednak temu zapobiec dzięki specjalistycznemu zabiegowi chirurgicznemu. Na czym dokładnie polega taki zabieg i kiedy warto go wykonać?
Czym dokładnie jest plastyka powiek?
Plastyka powiek, nazywana także blefaroplastyką jest zabiegiem, który jest w stanie nadać odpowiedni kontur i kształt powiekom. Dzięki temu zabiegowi oczy mogą zyskać zdrowszy i przede wszystkim mniej zmęczony wygląd, gdyż staną się one po prostu bardziej odsłonięte. Podniesienie powiek możliwe jest dzięki korekcie ilości skóry i przywróceniu odpowiedniego napięcia strukturom powięziowym. Taki zabieg plastyki powiek może pozbawić nas kompleksów związanych z opadającą powieką, a nawet wizualnie nieco odmłodzić naszą twarz.
Dlaczego warto wykonać taki zabieg?
Zabieg plastyki powiek wykonuje się w przypadku opadającej powieki, jednakże co tak właściwie powoduje opadanie powiek? Często zdarza się, iż osoby, którym powieki nigdy nie opadały, nagle zaczynają tego doświadczać i dodatkowo nawet problem ten pogłębia się. Opadająca powieka nie tylko sprawia, iż nasza twarz wydaje się być starsza i bardziej zmęczona, lecz często nawet utrudnia malowanie powiek, co staje się uciążliwe w przypadku codziennego wykonywania makijażu. Przyczyn opadającej powieki może być tak naprawdę sporo. Można wśród nich wyróżnić, chociażby uwarunkowania genetyczne, konkretną anatomię twarzy, czy także wiotczenie skóry z biegiem lat. Co więcej, może się również przyczynić do tego spadek napięcia mięśnia powieki, czy także osłabienie bądź wręcz zanikanie mięśnia dźwigacza powieki. Przyczynami opadającej powieki mogą być także różnego rodzaju uszkodzenia nerwów, choroby nowotworowe, czy też inne schorzenia.
Jak przebiega zabieg plastyki powiek?
Zabieg plastyki powiek wydawać się może bardzo skomplikowanym zabiegiem, lecz w rzeczywistości taki nie jest. Pacjenci zwykle wracają do domu jeszcze tego samego dnia, którego wykonywany jest zabieg. Trwa on mniej więcej zaledwie od 45 do 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Korekcję górnej powieki wykonuje się, nacinając ją wzdłuż jej naturalnego załamania. Taki ruch umożliwia usunięcie nadmiaru skóry oraz tłuszczu, a także wzmocnienie napięcia mięśni. Po wykonaniu odpowiednich nacięć zakłada się szwy, które utrzymują powieki w odpowiednim stanie do czasu wstępnego zagojenia się ran. Pacjent po zabiegu powinien stawić się po siedmiu dniach od zabiegu w celu usunięcia szwów. Nawet jeśli są one wchłanialne, i tak najlepiej, by to lekarz ocenił stan powiek po tygodniu od zabiegu. Po zabiegu często stają się sine i opuchnięte, co może być nieco niekomfortowe w pierwszych dobach po zabiegu, lecz warto pamiętać, iż jest to całkiem naturalne. Kwestią całkiem indywidualną jest czas wygojenia się powiek. Pierwsze widoczne zmiany wynikające z ich gojenia się zauważalne są już nawet na trzeci lub czwarty dzień po zabiegu. Blizny po zabiegu znajdują się w naturalnych załamaniach powiek, a więc nie są one zauważalne podczas standardowego funkcjonowania.