Co musi zrobić każda osoba planująca rozpocząć pracę jako kasjer, budowlaniec, przedszkolanka, listonosz, sekretarka czy prezes wielkiej korporacji z siedzibą w stolicy naszego kraju? Badania do pracy w Warszawie. Oczywiście w zależności od stanowiska ich zakres może się znacząco różnić, jednak zawsze będzie nas czekała wizyta w przychodni i konieczność uzyskania zaświadczenia lekarskiego uprawniającego do podjęcia zatrudnienia.
Jakie badania przed pracą w Warszawie są najważniejsze?
Zacznijmy od tego, że przed pierwszym dniem zatrudnienia musimy udać się na badania wstępne w Warszawie. Potrzebujemy na nie skierowanie które wyda nam przyszły pracodawca. Jeśli ten posiada umowę z konkretną placówką, wtedy umawiamy się bezpośrednio do niej i nie ponosimy kosztów wizyty. Jednak zwłaszcza w przypadku mniejszych firm za spotkanie ze specjalistą będziemy musieli zapłacić sami, zaś przychodnia będzie musiała nam wydać fakturę wypisaną na dane pracodawcy. To na podstawie tego dokumentu pracodawca dokona nam zwrotu kosztów.
Za każdym razem każdego nowego pracownika przychodnia medycyny pracy w Warszawie skieruje do lekarza orzecznika. Ten, w zależności od czynników ryzyka występujących na danym stanowisku, zleci dalsze analizy. I tak, przykładowo, w przypadku pracowników biurowych spędzających przed komputerem więcej niż 4 godziny dziennie wymagana będzie wizyta u okulisty, zaś dla osób mających kontakt z żywnością nie obejdzie się bez badań sanitarno-epidemiologicznych.
Jeśli lekarz dopuści daną osobę do pracy, wyda jej orzeczenie zatwierdzające obowiązujące przez określony w nim czas. Po jego upływie należy udać się na badania okresowe w Warszawie. W tym przypadku o tym, co wejdzie w ich skład, również decyduje orzecznik. Ale jest jeszcze jedna sytuacja która wymaga obowiązkowego stawienia się pracownika w przychodni. Są to badania kontrolne pracowników w Warszawie którzy przebywali na zwolnieniu lekarskim przez czas dłuższy niż 30 dni. Mają one ocenić, czy po tak długiej niezdolności do pracy nadal jesteśmy w stanie wykonywać zadania na wcześniej powierzonym nam stanowisku. Od tych analiz nie możemy się uchylić – bez wydanego po nich zaświadczenia nie możemy rozpocząć pracy.
Najrzadziej spotykanymi badaniami są natomiast badania pracownicze w Warszawie określane jako końcowe. Je wykonuje się na specjalny wniosek pracownika. Najczęściej proszą o nie osoby które były zatrudnione na stanowiskach mających bezpośredni kontakt z pyłami zwłókniającymi czy czynnikami rakotwórczymi. Mają one pokazać, czy danego pracownika nie dotknęła choroba bezpośrednio wiążąca się z wykonywanym przez niego zawodem.
»