Medyczna marihuana

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się leczenie różnych schorzeń za pomocą medycznej marihuany. Z roku na rok kolejne kraje dopuszczają używanie marihuany do celów medycznych. Również Polska dołączyła do grona krajów gdzie stosowanie medycznej marihuany zostało zalegalizowane dla osób chorych. Ale czym tak naprawdę jest medyczna marihuana? Czym medyczna marihuana różni się od zwykłej marihuany i czy medyczna marihuana i susz CBD to to samo? Tego i innych zagadnień dotyczących medycznej marihuany dowiecie się z tego artykułu.

Czym różni się medyczna marihuana od zwykłej marihuany?

Istnieje wiele teorii mówiących o różnicy między marihuaną medyczną a rekreacyjną. Niestety wiele z nich jest nieprawdziwych. Często słyszy się, iż medyczna marihuana nie zawiera w swoim składzie THC a jedynie CBD, co oczywiście jest nieprawdą. Zarówno dostępny w Polskich aptekach Red No2, jak i holenderski Bedrocan zawierają dużą ilość THC i jedynie niewielką ilość CBD. To wystarczający dowód by obalić tę teorię. Wbrew błędnej lecz powszechnej opinii również THC ma działanie terapeutyczne.

apteka z medyczną marihuanąA więc gdzie jest ta różnica? Główna różnica jest w wymogach dotyczących jakości jakie powinien spełniać susz zakwalifikowany jako medyczny. Medyczna marihuana powinna być wolna od pleśni i innych skażeń mikrobiologicznych, pestycydów i fungicydów, metali ciężkich czy pozostałości po nawozach, tak aby mogła być zakwalifikowana jako lek. Rekreacyjna marihuana niestety nie zawsze spełnia te wymagania, a szkoda ponieważ wtedy każdą marihuanę można by nazywać medyczną.

Jakie składniki w konopiach leczą?

Lista składników zawartych w marihuanie o potwierdzonych właściwościach leczniczych jest naprawdę ogromna. Najważniejsze z nich to kannabinoidy(których jest w konopiach około 400) w tym dwa najlepiej poznane THC i CBD. Działają one na receptory CB1 i CB2 znajdujące się w naszym ciele. Receptory te tworzą tak zwany układ endokannabinoidowy.

Po kannabinoidach wymienić można terpeny, których w konopiach występuje około 100. Terpeny to związki odpowiedzialne za charakterystyczny zapach konopi. Różne terpeny mają różne działanie, najważniejsze z nich to działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjne, przeciwzapalne, relaksujące i nasenne. Działają one w synergii z kanabinoidami modulując ich działanie.

Trzecia grupa związków występujących w konopiach posiadających działanie terapeutyczne lub lecznicze to flawonoidy. Związki te wpływają pozytywnie na organizm człowieka na wiele sposobów: chronią układ krwionośny, wykazują silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Na jakie schorzenia pomaga medyczna marihuana?

medyczna marihuana

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lista schorzeń, chorób i dolegliwości jakie kwalifikują się do leczenia medyczną marihuaną jest bardzo długa. Wynika to z ilości składników aktywnych występujących w konopiach oraz i szerokiego spektrum działania. Do najważniejszych chorób, schorzeń i dolegliwości których leczenie można wspomagać medyczną marihuaną lub leczyć tylko nią są: choroby nowotworowe, migrena, aids, reumatyzm, padaczka, zespół tourette’a, stany zapalne, choroby autoimmunologiczne, bezsenność i problemy z zasypianiem, stres, zespół stresu pourazowego, astma, cukrzyca, nudności czy stwardnienie rozsiane. Skuteczność leczenia medyczną marihuaną jest bardzo wysoka, jednak pamiętajmy, że marihuan lecznicza to nie panaceum. Dużo zależy również od konkretnej odmiany medycznej marihuany oraz jej jakości. Dobranie odpowiedniej odmiany do konkretnego pacjenta i schorzenia może nie być takie oczywiste. Osobiście polecam konsultację z lekarzem w jednej z kilku konopnych przychodni znajdujących się w naszym kraju.

Czy można uprawiać medyczną marihuanę w domu?

uprawa medycznej marihuany indoorNiestety, w naszym kraju jest to prawnie zabronione. Mimo legalności medycznej marihuany uprawa w domu przez pacjentów traktowana jest jako przestępstwo. Mimo tego wiele sklepów oferuje zarówno sprzęt do uprawy jak i nasiona feminizowane, przy pomocy których, możnaby taki susz uzyskać. Możemy mieć tylko nadzieję że nasz kraj z czasem pójdzie w ślady takich pionierów jak np. Stany Zjednoczone czy Kanada gdzie pacjenci medycznej marihuany bez problemu mogą uprawiać konopie na własny użytek.