AZS – atopowe zapalenie skóry – to przewlekłe zapalenie skóry, któremu towarzyszy świąd. Prawidłowe dbanie o atopową skórę może zmniejszyć uciążliwe swędzenie i sprawić, że nawroty choroby będą rzadsze. Dowiedz się, jakimi sposobami osiągnąć taki efekt.
Dotychczasowe metody terapii eliminującej w pełni objawy tej choroby nie przyniosły jeszcze zadowalających wyników klinicznych. Jednak – jak podkreślają specjaliści – odpowiednio dobrana kuracja jest w stanie przynieść znaczną ulgę pacjentom. Prawidłowy przebieg leczenia dermatologicznego w dużej mierze zależy od właściwych nawyków dbania o skórę z problemami. Jak zapobiegać nawrotom?
Typowe objawy AZS
Jednym z charakterystycznych objawów AZS jest świąd. Osoba z atopowym zapaleniem skóry odczuwa uporczywe swędzenie i chęć drapania chorobowo zmienionych miejsc na ciele. To wzmaga podrażnienia i może nawet doprowadzić do tzw. przeczosów powstałych na skutek częstego drapania.
AZS u osób dorosłych często powiązane jest z alergią pokarmową lub wziewną. Zmiany na skórze mogą pojawić się już po dwóch dobach od kontaktu z alergenem. Najczęściej obejmują one okolice łokci, kolan, szyi, karku, dłoni oraz twarzy.
AZS – co nasila objawy choroby?
Przyczyną atopowego zapalenia skóry jest defekt bariery skórnej wywołany przede wszystkim czynnikami genetycznymi, ale także środowiskowymi i immunologicznymi. W zależności od stopnia nasilenia choroby, na skórze osoby z AZS pojawiają się liszaje, czerwone plamki oraz swędzące wykwity. Skóra wykazuje także dużą wrażliwość na czynniki drażniące i alergeny.
Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry, powinny unikać kilku czynności i rzeczy. Są to m.in.:
- długie kąpiele – temperatura wody nie powinna być zbyt gorąca ani a kąpiel nie może trwać zbyt długo. Do wytarcia ciała najlepiej użyć ręcznika bawełnianego, który dobrze wchłania wodę, a przy okazji nie podrażnia skóry;
- wysiłek fizyczny – objawy AZS mogą nasilać się pod wpływem uprawiania sportu lub w czasie gorących dni, kiedy ciało intensywnie się poci. Funkcją potu jest chłodzenie przegrzanego ciała, ale w przypadku AZS wydzielany w dużej ilości działa drażniąco na skórę;
- detergenty – aby podczas sprzątania nie narażać skóry rąk na kontakt ze środkami czyszczącymi, wszystkie prace należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych;
- gwałtowne zmiany temperatury;
- kosmetyki z alkoholem.
Jak zapobiec nawrotom AZS?
Skórę z AZS powinno się pielęgnować tylko kosmetykami, które są hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie. Produkty, zarówno te myjące, i jak nawilżające, powinno się kupować tylko w aptekach. Mają one niezbędne certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo.
Skórę atopową należy często nawilżać emolientami, czyli balsamami i silnym działaniu nawilżającym i zmiękczającym. Skóra z AZS ma niedobory ceramidów i zaburzony mikrobiom, dlatego należy jak najszybciej przywrócić jej właściwe pH.
Atopowe zapalenie skóry powoduje ogromny dyskomfort u osób zmagających się z tym schorzeniem. W kuracji istotne jest, aby stosować się do zaleceń dermatologa i przejść na dietę bogatą w kwasy omega-3, które pomogą nawilżyć skórę od środka.