Na co wpływa niedobór biotyny

Niedobór witamin negatywnie wpływa na zdrowie oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego warto zdecydować się na suplementację, aby dostarczyć niezbędną ilość witamin i minerałów. Jaką rolę w organizmie człowieka pełni biotyna i czym mogą skutkować niedobory biotyny? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie uważnie przeczytaj poniższy artykuł.

Jaki wpływ na zdrowie ma biotyna

Biotyna nazywana witaminą H lub witaminą B7 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Odpowiedzialna jest w głównej mierze za porost włosów oraz za prawidłowy wygląd skóry i paznokci. Ponad to biotyna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, wzmacnia mięśnie i stawy, poprawia przemianę materii oraz wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi. Tak więc biotyna odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Jej niedobór może powodować wiele przykrych dolegliwości, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz przyjmowanie leków z grupy preparatów witaminowych, które te niedobory uzupełnią.

Czy niedobór biotyny powoduje wypadanie włosów

Zbyt niski poziom biotyny ma bardzo duży związek z wypadaniem włosów, ponieważ to właśnie biotyna w dużej mierze odpowiada za kondycję włosów oraz skóry i paznokci. Niedobór biotyny powoduje zaburzenia wzrostu włosów lub ich nadmierne wypadanie. Biotyna wpływa na procesy powstawania keratyny, która jest podstawowym składnikiem budulca włosów. Dlatego to bardzo ważne, aby zawsze utrzymywać dobry poziom biotyny w organizmie. Warto pamiętać, że istnieją czynniki, które wpływają na zmniejszenie stężenia biotyny w organizmie. Należą do nich między innymi duże spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków czy dializy. W takim wypadku uzupełniane biotyny jest niezbędne.

Biotyna lek czy jest to dobre rozwiązanie

Biotyna lek to preparat, który stosuje się we wspomagającym leczeniu niedoboru biotyny. Podczas stosowania produktu leczniczego warto upewnić się co może spowodować zahamowanie wchłaniania biotyny. W ten sposób lek będzie przyswajał się szybciej i lepiej. Regularne stosowanie biotyny nie tylko przeciwdziała wypadaniu włosów, ale też pobudza organizm do wzrostu włosów i paznokci. Każdy kto ma niedobory biotyny koniecznie powinien stosować preparaty, które pomogą uzupełnić jej niedobór. Dzięki temu włosy, skóra i paznokcie wzmocnią się. W związku z tym jeśli zauważysz u siebie oznaki niedoboru biotyny nie wahaj się z przyjmowaniem biotyny, która uzupełni braki.