Na czym polega fizjoterapia i rehabilitacja?

Fizjoterapia jest leczeniem, którego celem jest przywrócenie, utrzymanie i maksymalne wykorzystanie mobilności, funkcji i dobrego samopoczucia pacjenta. Zabiegi fizjoterapeutyczne poprzez rehabilitację zapobiegają urazom, zapewniając zdrowie i dobrą kondycję. Z usług fizjoterapeuty powinien skorzystać każdy, komu przytrafiła się kontuzja, cierpi na przewlekły ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na fizjoterapię można uzyskać skierowanie od lekarza, ale można także korzystać z prywatnych gabinetów.

Z jakimi problemami do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuci skupiają się zarówno na profilaktyce, ale ich specjalizacją jest również rehabilitacja sportowa. Leczenie może dotyczyć problemów spowodowanych urazem, chorobą lub niepełnosprawnością, np.:

  • Ból szyi i pleców spowodowany problemami mięśni i szkieletu,
  • problemy kostno-stawowe, z mięśniami i więzadłami, np. zapalenie stawów i następstwa amputacji,
  • astma,
  • niepełnosprawność, wynikająca z problemów z sercem,
  • problemy z miednicą, takie jak problemy z pęcherzem i jelitami, będące bezpośrednio powiązane z porodem,
  • utrata mobilności spowodowana urazem mózgu lub kręgosłupa lub z powodu chorób takich jak choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane,
  • zmęczenie, ból, obrzęk, sztywność i utrata siły mięśni, np. podczas leczenia raka lub opieki paliatywnej

Fizjoterapeuta, po przeprowadzeniu obszernego wywiadu medycznego, pozna historie pacjenta i na tej podstawie oceni i zdiagnozuje jego stan. Później zostanie opracowany plan leczenia, który pozwoli osiągnąć zamierzone cele, a na końcu zaleci odpowiednie ćwiczenia, które pomogą w powrocie do pełnej sprawności fizycznej.

Na czym polega rehabilitacja sportowa?

Każdy zna powiedzenie, że sport to zdrowie. Czasami jednak aktywność fizyczna prowadzi do licznych urazów, zwłaszcza wyczynowa lekkoatletyka. Urazy mięśniowo-szkieletowe są nieuniknionym skutkiem uprawiania sportu. Piłka nożna ma największą częstość występowania urazów katastroficznych, tuż za nią znajdują się gimnastyka i hokej na lodzie. Uszkodzenia tkanek spowodowane sportem można podzielić na makrotraumatyczne i mikrotraumatyczne. Jak więc można zauważyć, sport potrafi spowodować wiele uszkodzeń ciała. Na szczęście istnieją miejsca, gdzie można oddać się w ręce specjalistów, którzy zadbają o prawidłową rehabilitację i pomogą wrócić do zdrowia. Takim miejscem jest KFZ Kraków. To właśnie tam najlepiej jest się udać z różnego rodzaju urazami, powstałymi w wyniku uprawiania sportu.