Na czym polega leczenie hemoroidów?

Osoby borykające się ze schorzeniami odbytu często odwlekają wizytę u lekarza mimo odczuwania dyskomfortu wynikającego z dolegliwości. Wśród najczęściej występujących komplikacji zdrowotnych znajdują się hemoroidy. Przypadłość ta powoduje bolesność okolic odbytu, a nieleczona może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście leczenie hemoroidów (Wrocław) jest proste i skuteczne. Na czym polega? Kiedy udać się do lekarza? Czym grozi ignorowanie objawów? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Hemoroidy – co to jest?

Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, występują u wszystkich. To umiejscowione ponad śluzówką dolnej części odbytnicy sploty naczyń krwionośnych. Zdrowe hemoroidy to małe, niewyczuwalne guzki, których zadaniem jest uszczelnienie kanału odbytu. Pomagają także kontrolować wypróżnianie, ponieważ są odpowiedzialne za prawidłowe działanie zwieracza odbytu.

Przyczyna powstawania hemoroidów

Dolegliwości związane z obecnością hemoroidów odczuwają osoby, u których zanadto się one rozciągnęły oraz wypełniły krwią bez możliwości ujścia. W takich warunkach pojawia się stan zapalny guzków diagnozowany jako żylaki odbytu. W miarę zwiększania się ilości znajdującej się wewnątrz hemoroidów krwi te powiększają się, a razem z nimi rosną dyskomfort i ból. Ostatecznie wysuwają się z odbytu. Na wystąpienie stanu zapalnego mają wpływ różne czynniki, wśród których wymienia się częste zaparcia i biegunki, wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej, liczne porody czy ubogą w błonnik dietę.

Jak leczyć hemoroidy?

Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania hemoroidów, a stan pacjenta określa się na podstawie badania palpacyjnego:

  • hemoroidy I stopnia – nie wypadają na zewnątrz, a w badaniu są niewyczuwalne;
  • hemoroidy II stopnia – wypadają z odbytu w trakcie wypróżniania, chowają się samoczynnie;
  • hemoroidy III stopnia – wypadają przy oddawaniu stolca i zazwyczaj wymagają ręcznego wprowadzanie z powrotem;
  • hemoroidy IV stopnia – stale znajdują się na zewnątrz odbytu, umieszczenie ich tam wewnątrz jest niemożliwe.

Leczenie hemoroidów (Wrocław) – najpopularniejsze rozwiązania

Metoda leczenia hemoroidów uzależniona jest od stopnia zaawansowania schorzenia. W fazie pierwszej i drugiej lekarz dobiera odpowiednią farmakologię, mającą wyciszyć stan zapalny. Jeśli sytuacja jest bardziej zaawansowana, a żylaki odbytu znajdują się na zewnątrz, konieczny będzie zabieg. Do rozwiązań umożliwiających skuteczne leczenie hemoroidów (Wrocław) należą m.in.:

  • metoda Barrona – często wykonywana procedura leczenia żylaków odbytu ze względu na małą inwazyjność i dużą skuteczność. Na hemoroida nałożona zostaje gumowa opaska, której zadaniem jest podwiązanie guzka i oddzielenie go od podstawy. W trakcie jednego zabiegu można usunąć wszystkie zmiany, jednak częstszą praktyką jest likwidowanie ich podczas kilku sesji;
  • koagulacja laserem podczerwonym IRC – zaletą tej metody jest jej całkowita bezbolesność, a także możliwość zastosowania już w początkowym etapie schorzenia. Procedura polega na naświetlaniu guzków krwawniczych światłem lasera, zamyka ono doprowadzanie krwi do ich wnętrza, dzięki czemu zmiany po kilku dniach się cofają;
  • Leczenie operacyjne to metoda leczenia stosowana na najbardziej zaawansowanym etapie, a szczegóły zabiegu ustala się indywidualnie w każdym przypadku.