Czym jest produkcja kontraktowa i dla kogo taka forma współpracy będzie najlepsza? Jak wygląda współpraca pomiędzy producentem wyrobu medycznego a firmą obsługującą proces jego powstawania? I na czym polega praca laboratorium galenowego? Firma Eubioco, od ponad 30 lat działająca na rynku polskim – a od pewnego czasu także w Europie – przygotowała wyczerpującą odpowiedź na wszystkie pytania związane z procesem produkcji farmaceutyków w ramach produkcji kontraktowej.
Produkcja kontraktowa – jak to działa?
Na czym dokładnie polega produkcja kontraktowa? W największym skrócie – jest to forma umowy pomiędzy producentem produktu a firmą, która zgadza się wyprodukować dany produkt i umożliwić mu tym samym wejście na rynek. To coraz bardziej popularny sposób produkcji nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na całym świecie – pozwala bowiem na rozwój i szeroką dystrybucję także tym firmom, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą inwestować we własne linie produkcyjne. Produkcja kontraktowa bywa więc nie tylko bardziej ekonomicznym i sprzyjającym finansowo rozwiązaniem, lecz także okazją do rozwoju biznesu w kierunkach, które do tej pory były dostępne tylko dla dużych firm.
Jakie są zalety produkcji kontraktowej?
Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na własną linię produkcyjną – nie zawsze jest to też najlepsza inwestycja, na jaką można się zdecydować. Jakie są więc największe zalety podjęcia współpracy z zewnętrzną firmą w ramach produkcji kontraktowej?
prosty start dla mniejszych firm – producent nie musi inwestować dużej części budżetu, by zakupić własny park maszyn czy zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów (sam proces rekrutacji także jest obciążający).
- dostęp do eksperckiej wiedzy – współpraca z doświadczoną firmą pozwala na otwarty dostęp do wiedzy specjalistów, która jest bezcenna. Ich profesjonalizm i pozwoli na wytworzenie produktów najlepszej jakości.
- stabilność wydatków – produkcja kontraktowa pozwala na praktycznie natychmiastowe wyliczenie kosztów wyprodukowania partii wyrobu medycznego – producent nie musi martwić się wahaniami kosztów czy awariami. Odpowiedzialność za dostarczenie produktu w terminie i po ustalonej kwocie leży po stronie firmy produkcyjnej.
Jakie wyroby medyczne można wytwarzać w ramach produkcji kontraktowej?
W laboratorium galenowym w Olsztynie powstają wyroby medyczne o zróżnicowanym charakterze – każdego roku jest to ok. 1 000 000 000 tabletek i kapsułek, 8 500 000 opakowań form suchych oraz 6 000 000 płynów, żeli, maści i kremów. W ostatnich latach firma Eubioco wyspecjalizowała się w produkcji spirytusowych środków odkażających, maści rozgrzewających i ściągających, a także płynów zwalczających stany zapalne jamy ustnej oraz leków przeciwbólowych.