Najczęstsze problemy z protezą ruchomą i jak je rozwiązać

Ogromna liczba ludzi na świecie zmaga się z problemami związanymi z brakami częściowymi lub całkowitymi w uzębieniu. Konsekwencjami takiej diagnozy dentystycznej mogą być utrudnienia z przeżuwaniem oraz gryzieniem pokarmu, a także z mową. Najmniejsze braki w uzębieniu wpływają również negatywnie na kondycje innych zębów, a także na ogólny stan zdrowia osoby. Rozwiązaniem na tego typu problemy są dobrze dobrane do potrzeb konkretnego pacjenta protezy. Nowoczesne produkty tego typu znacząco poprawiają nie tylko stan zdrowia jamy ustnej, ale przede wszystkim zapewniają komfort pacjentom związany z estetycznym uśmiechem. Chociaż obecne na rynku protezy są znacznie lepsze niż te, które były dostępne za czasów naszych pradziadków, nadal posiadają kilka mankamentów. Sprawdź, jakie są najczęstsze problemy z protezą ruchomą i jak im zaradzić.

Problemy pacjentów z protezą ruchomą

Moment rozpoczęcia noszenia protezy ruchomej to dla wielu ludzi ogromna ulga oraz komfort. Ten nowoczesny produkt umożliwia ponowne przeżuwanie stałych pokarmów oraz skutecznie podnosi stan zdrowia jamy ustnej. Z każdym rokiem na rynku pojawiają się nowsze, bardziej dopasowane do potrzeb pacjentów protezy. Placówką, która posiada ofertę związaną z tego typu produktami jest Dental Novum w Suwałkach. Cennik to zakładka na stronie tego gabinetu, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące kosztów dopasowania protezy oraz innych zabiegów. Jeśli decydujesz się na zakup tego produktu, najlepiej udać się do doświadczonego w tej dziedzinie stomatologa, który dobierze model spełniający Twoje potrzeby.

Protezy ruchome są regularnie udoskonalane i uzupełniane o innowacyjne zmiany. Jednak nadal nieodpowiednio dopasowane oraz źle nałożone produkty tego typu mogą powodować nieprzyjemne problemy. Jakie są najczęstsze mankamenty protez ruchomych?

Dyskomfort podczas jedzenia

Protezy górne często maskują kubki smakowe, które znajdują się w tej części podniebienia. Dlatego ich użytkownicy mogą odczuwać zmiany w ulubionych potrawach – nie wszystkie będą smakować tak samo, jak przed założeniem protezy. Dodatkowo w początkowym etapie noszenia tego produktu, niezalecane jest spożywanie surowych owoców, warzyw oraz pieczonego mięsa. Stomatolodzy sugerują, aby w pierwszych kilku miesiącach postawić na soki, smoothie oraz zupy, które będą sycące, ale jednocześnie nie narażą protezy na uszkodzenia.

Problemy z założeniem protezy

Osoby, które dopiero zaczęły nosić protezy ruchome mogą napotkać problemy związane z prawidłowym nałożeniem używanego przez nich modelu. Sprawy nie ułatwia fakt, że po włożeniu do jamy ustnej obcego ciała, następuje wzmożenie pracy ślinianek, przez co w ustach pojawia się więcej śliny. Przed mięśniami twarzy oraz językiem również pojawia się wyzwanie – w pierwszych tygodniach noszenia protezy te części jamy ustnej będą chciały utrzymać protezę na swoim miejscu (pomimo odpowiedniego jej przyklejenia). Niestety osoby zaczynające korzystać ze wspomnianego produktu muszą uzbroić się w cierpliwość – ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Podrażnienia w jamie ustnej

Protezę zdejmuje się pod koniec każdego dnia, jednak nie można zapominać, że należy ją myć tak samo jak prawdziwe zęby – po każdym posiłku oraz rano i wieczorem. W związku z tym, że pomiędzy protezą a jamą ustną znajduje się niewielka przestrzeń, mogą gromadzić się w niej bakterie oraz drobnoustroje, a to doprowadzi do powstania stanów zapalnych. Dlatego odpowiednia higiena tego produktu jest kluczowa do zachowania zdrowia jamy ustnej.