Najczęstsze pytania pacjentów przed endoprotezoplastyką kolana

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu, rozwijającą się w wyniku zaburzeń jakości i ilości chrząstki stawowej. Artroza, czyli zwyrodnienie stawów kolanowych jest skutkiem degeneracji chrząstki stawowej w kolanie. Najczęstsze przyczyny to: urazy, nadmierne przeciążenia, otyłość, choroby reumatyczne, wady wrodzone, starzenie się i zaburzenia metaboliczne. Endoprotezoplastyka kolana jest zabiegiem wykonywanym u pacjentów, u których nie sprawdziły się inne metody leczenia, gdy występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu techniką artroskopii.

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego polega na zastąpieniu części naturalnego stawu stawem sztucznym wykonanym z materiałów metalowych lub syntetycznych dobrze tolerowanych przez organizm. Celem zabiegu endoprotezoplastyki kolana jest  przywrócenie jego prawidłowej funkcjonalności, ruchomości i właściwej stabilizacji kolana oraz odtworzenie osi anatomicznej kończyny.

O co najczęściej pytają pacjenci przed endoprotezoplastyką kolana?

Endoprotezoplastyka kolana jest zabiegiem inwazyjnym, więc pacjenci mają wiele wątpliwości  i pytań dotyczących przebiegu  operacji, możliwych powikłań i  skuteczności całej procedury.  Operacja wszczepienia endoprotezy, w zależności od stopnia deformacji stawu trwa od 60 do 120 minut. Wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. Usuwane są fragmenty zdegradowane lub całość stawu, następnie za pomocą cementu kostnego mocuje się elementy sztuczne. Rekonstrukcja tkanek miękkich, zszycie rany operacyjnej, założenie drenów i opatrunków kończą zabieg.

Prawidłowo wykonana endoprotezoplastyka kolana nie jest obarczona zbyt wysokim ryzykiem dla pacjenta, niemniej jednak, jak po każdej procedurze chirurgicznej, może dojść do powikłań pooperacyjnych. W celu ich uniknięcia stosowana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa i antybiotykowa, podejmowana jest wczesna rehabilitacja pooperacyjna i edukacja pacjenta. Endoprotezoplastyka jest stale rozwijającą się dziedziną ortopedii, stosowane są nowoczesne, =implanty, coraz lepiej dopasowane i bardziej wytrzymałe, więc prawidłowo wszczepiona endoproteza powinna  służyć pacjentowi przez wiele lat.

Jak każdy element sztuczny w ciele pacjenta, endoproteza stawu może ulec zużyciu, obluzowaniu czy przemieszczeniu się. Endoprotezę funkcjonującą nieprawidłowo można wymienić na nową. Zabieg taki jest rozleglejszy, bardziej wymagający zarówno dla lekarza, jak i dla samego pacjenta, wymaga zastosowania innych implantów.

Zobacz również: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano/endoprotezoplastyka-stawu-kolanowego/

Gdzie wykonać zabieg endoprotezoplastyką kolana?

W nowoczesnych klinikach ortopedii i medycyny sportowej jak na przykład warszawski Szpital Carolina wykonywane są zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego redukujące dolegliwości bólowe, umożliwiające powrót do aktywności sportowej, głównie w zakresie sportu amatorskiego. Technologia 3D i tomografia komputerowa pozwala na wykonanie spersonalizowanych endoprotez dostosowanych do anatomii pacjenta.